Rafako składa wniosek upadłość. Co dalej ze spółką?
W obliczu trudnej sytuacji finansowej, zarząd Rafako zdecydował o podjęciu kroków w kierunku ogłoszenia upadłości firmy. Ta decyzja, jak przekazano w komunikacie spółki, jest wynikiem stałej niezdolności do regulowania zobowiązań, co skutecznie uniemożliwia dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Co dalej z przyszłością Rafako?
Kierownictwo Rafako podkreśla, że złożenie wniosku o upadłość wydaje się być obecnie najlepszym wyjściem, mającym na celu ochronę interesów nie tylko samej firmy, ale również jej wierzycieli, akcjonariuszy oraz pracowników. Przyczyną tak dramatycznych działań jest niepowodzenie w negocjacjach z kluczowymi wierzycielami na temat restrukturyzacji zadłużenia, co mogłoby otworzyć drogę do zdobycia zewnętrznego finansowania na przyszłe projekty.
Dodatkowo, firma boryka się z problemami płynnościowymi, pogłębionymi przez niedawne zakończenie postępowania mediacyjnego z JSW Koks, co wpłynęło na realizację kontraktów i dalszą działalność operacyjną.
Rafako, znane z realizacji dużych projektów energetycznych, takich jak budowa bloku 910 MW w Jaworznie, od dawna zmaga się z wyzwaniami. Spory z Tauronem dotyczące jakości dostarczanego węgla oraz wady techniczne bloku energetycznego tylko pogorszyły sytuację firmy.
Ministerstwo Aktywów Państwowych, wraz z innymi instytucjami i wierzycielami, próbowało znaleźć rozwiązanie dla problemów raciborskiego przedsiębiorstwa, jednak bezwarunkowa konwersja wierzytelności na akcje nowej emisji nie uzyskała akceptacji największych wierzycieli.
Rafako, jako ważny pracodawca w regionie i kluczowy gracz na rynku energetycznym, stoi przed trudnym okresem. Decyzja o upadłości otwiera nowy rozdział dla firmy i jej pracowników, a także rodzi pytania o przyszłość energetyki w Polsce.
/PAP/
Komunikat Rafako:
Zarząd RAFAKO S.A. z siedzibą w Raciborzu ( Emitent ) niniejszym podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 25 września 2024 roku, w związku z:
(1) brakiem możliwości – do powyższej daty – uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami Emitenta szczegółowych zasad konwersji zobowiązań Emitenta wobec takich wierzycieli na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Emitenta lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań Emitenta wobec jego kluczowych wierzycieli, który skutkowałby analogiczną redukcją ogólnej kwoty zadłużenia Emitenta wobec jego wierzycieli do poziomu, który pozwoliłby na odzyskanie przez Emitenta dodatniego poziomu kapitałów własnych oraz na odzyskanie przez Emitenta zdolności finansowej umożliwiającej pozyskanie finansowania zewnętrznego przyszłych zamówień realizowanych przez Emitenta;
(2) przeprowadzoną w tym samym dniu oceną wskazującą na wyczerpanie możliwości finalizacji takich uzgodnień z kluczowymi wierzycielami Emitenta w horyzoncie czasowym wymaganym dla prowadzenia niezakłóconej istotnie działalności operacyjnej Emitenta, w związku z istotnym dodatkowym pogorszeniem się bieżącej płynności Emitenta wynikającej w szczególności z okoliczności, o których Emitent informował w raporcie bieżącym numer 41/2024 z dnia 9 września 2024 roku informującego o zakończeniu postępowania mediacyjnego przez JSW KOKS S.A., potrącenie wierzytelności przez JSW KOKS S.A. z wierzytelności wzajemnych, skorzystaniu z zabezpieczenia finansowego i złożeniu żądania wypłaty gwarancji bankowej, z związku z umową nr NR/18/U/2019 z dnia 12 czerwca 2019 roku, na mocy której Emitent realizuje na rzecz JSW KOKS S.A. przedsięwzięcie inwestycyjne o nazwie: Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A. Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w JSW KOKS S.A. Oddział KKZ Koksownia Radlin, co w ocenie Emitenta uniemożliwia odzyskanie przez Emitenta stabilności finansowej koniecznej dla zapewnienia możliwości dalszego prowadzenia działalności przez Emitenta, w tym regulowania jego wymagalnych zobowiązań, jak również uniemożliwia pozyskanie przez Emitenta inwestora strategicznego w dłuższej perspektywie, Zarząd Emitenta podjął decyzję w formie uchwały Zarządu, o niezwłocznym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości Emitenta w związku z utratą przez Emitenta zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań Emitenta, która w związku z powyższymi okolicznościami ma charakter trwały, a tym samym oznacza, iż została spełniona przesłanka upadłościowa, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe.
W ocenie Zarządu Emitenta podjęcie powyższej uchwały jest w obecnych okolicznościach jedynym możliwym rozwiązaniem umożliwiającym w najszerszym możliwym stopniu celu ochronę prawnie uzasadnionych interesów zarówno Emitenta jak i wszystkich jego interesariuszy, w szczególności jego wierzycieli, akcjonariuszy oraz pracowników. O złożeniu wniosku, o którym mowa powyżej, Emitent poinformuje w trybie kolejnego raportu bieżącego.
PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2024-09-25 Maciej Stańczuk Prezes Zarządu
2024-09-25 Cezary Klimont Wiceprezes Zarządu
Czytaj także: