Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rafał Kozik w Radio 90: „Jestem sobą, nikogo nie udaję” [WIDEO]

Facebook Twitter

Rafał Kozik, rybniczanin, finalista 12. edycji popularnego programu The Voice of Poland był gościem w rozmowie na żywo w Radiu 90. Jak wspomina swoją przygodę w muzycznym show? Jakie ma plany i marzenia? Jaki jest prywatnie? Tego staraliśmy się dowiedzieć w trakcie wywiadu.

Fot. facebook.com/ravkozik / The Voice of Poland

Radio 90: Emocje już opadły po występie w The Voice of Poland?

Rafał Kozik: Opadły, teraz możemy już z innej perspektywy patrzeć na to wszystko, co wydarzyło się wcześniej.

Radio 90: Inaczej patrzeć, czyli jak?

Rafał Kozik: Nie z emocjami, stresem, który towarzyszył wszystkim uczestnikom w programie. Dziś mogę stwierdzić, że to była fantastyczna przygoda.

Radio 90: Był stres?

Rafał Kozik: Oczywiście, pamiętam jak stawiałem pierwsze kroki na tamtej scenie, to musiałem łapać oddech […]

Radio 90: Mówisz, że to była fantastyczna przygoda, jakimi jeszcze słowami możesz ją opisać.

Rafał Kozik: Jestem bardzo szczęśliwy, że zgłosiłem się do tego programu i że moja determinacja wewnętrzna sprawiła, że się nie poddałem, to bardzo doceniam w sobie teraz. To było moje czwarte podejście do tego programu. Bardzo się cieszę, że mogłem współpracować z Sylwią Grzeszczak, to jest naprawdę fantastyczna osoba, ma w sobie tyle energii, że elektrownia przy niej by wysiadła. Doceniam ten czas spędzony z Sylwią, te wszystkie rady, które kierowała w moją stronę, zostaną ze mną na bardzo długo.

Fot. facebook.com/ravkozik / The Voice of Poland

Radio 90: Nie znałeś Sylwii, nie wiedziałeś, jaka będzie, miałeś do wyboru także Marka Piekarczyka. Dlaczego wybrałeś Sylwię Grzeszczak?

Rafał Kozik: Wydaje mi się, dlatego że jest młodsza niż Marek, z całym szacunkiem dla Marka, jest bardzo sympatycznym gościem. Ja popatrzyłem na nią, ona na mnie i już wiedzieliśmy, że będziemy razem współpracować.

Radio 90: Dużo Ci dała współpraca z nią pod kątem warsztatu?

Rafał Kozik: Na pewno pomogła mi w obyciu się ze sceną. Powtarzała, że to ja chciałem tam być, więc to jest moje pięć minut i muszę je wykorzystać na spokojnie, nie stresując się i na luzie. Takie drobne rady od takiej osoby, jaką jest Sylwia Grzeszczak, były dla mnie czymś wielkim, bo jednak Sylwia jest bardzo doświadczoną artystką na scenie muzycznej. Doceniam ją od jej pierwszych hitów, więc jestem z nią i teraz ona jest też ze mną, mamy dotąd ze sobą kontakt.

Radio 90: Jacy są pozostali jurorzy, kiedy kamery są wyłączone?

Rafał Kozik: Idąc do tego programu, nigdy nie sądziłem, że będę miał okazję przybić tzw. piątkę z Tomsonem i Baronem, porozmawiać w knajpce przy obiedzie z Markiem Piekarczykiem czy przytulić Sylwię Grzeszczak. Oni są naprawdę bardzo sympatyczni, otwarci. Z Justyną Steczkowską także zamieniłem kilka zdań.

Fot. facebook.com/ravkozik / The Voice of Poland

Radio 90: Jak oceniasz poziom wokalny tego programu?

Rafał Kozik: Poziom w The Voice of Poland jest zawsze bardzo wysoki. Tam są ludzie z całej Polski, mierzymy się z różnymi barwami głosu i osobowościami. Osobowość w głosie gra tak naprawdę główną rolę […]

Radio 90: Jak oceniasz poziom realizacji pod kątem technicznym?

Rafał Kozik: Tam jest wszystko zaplanowane, jest sztab ludzi, którzy pracują od rana do wieczora, którzy mówią gdzie i o której godzinie mamy być. Wszystko jest wyliczone, to bardzo profesjonalna ekipa i do tego bardzo przyjazna. Tak naprawdę tego nie widać, ilu ludzi pracuje przy realizacji tego programu.

Radio 90: Pytanie naszego słuchacza Macieja: czy sala w The Voice of Poland jest duża?

Rafał Kozik: Z mojego punktu widzenia sala nie jest taka duża, tutaj też magia telewizji swoje robi.

Radio 90: No właśnie, dużo czerni, to sprawia wrażenie przestrzeni.

Rafał Kozik: Tak, wiesz, my zza sceny musimy szybko przebiec na scenę, więc gdyby ta scena była ogromna, mielibyśmy zadyszkę.

Fot. facebook.com/ravkozik / The Voice of Poland

Radio 90: Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?

Rafał Kozik: Zaczęła się w szkole podstawowej, gdy na jednej imprezie pani z muzyki zauważyła mój może nie talent wokalny, ale taneczny. Zaczęliśmy pracować na lekcjach muzyki, jeździliśmy na konkursy wokalne. W wieku 10-11 zdobyłem pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie. Z tego miejsca pozdrawiam panią Agnieszkę Baduszek, która zawsze jest ze mną i towarzyszy mi dotąd, to właśnie jej zawdzięczam to wszystko. Teraz działam, pragnę zrobić karierę muzyczną i rzucić pracę na etacie.

Radio 90: Jesteś samoukiem.

Rafał Kozik: Tak, żadnej szkoły muzycznej nie było i wydaje mi się, że to nie jest minus. W szkole trzeba się trzymać reguł i standardów. Ja się tego nie trzymam, więc to, co zaśpiewałem w programie i to, co pokazuje w mediach społecznościowych, to jest mój charakter, jestem sobą i nikogo nie udaje. Gdybym był po szkole muzycznej, nie miałbym tak otwartego umysłu na muzykę.

Radio 90: Nie trzymasz się reguł, bo jesteś buntownikiem?

Rafał Kozik: Czy ja wiem, czasem zdarza mi się poszaleć, ale większość emocji, jakie są we mnie to spokojne emocje.

Radio 90: Odnośnie do emocji, profil, jaki nam pokazałeś, stawia Twoją muzykę jako bardziej ambitną niż rozrywkową. To jesteś Ty i tą drogą chcesz podążać?

Rafał Kozik: W tym programie trzeba było się pokazać z ambitniejszej strony i pokazać swoje umiejętności wokalne. W przesłuchaniach w ciemno postanowiłem zaśpiewać piosenkę Krzysztofa Krawczyka „Bo jesteś ty”. Tam nie pokazałem wielu rzeczy od strony wokalnej, bo gdybym przerysował tę piosenkę, to nie byłaby ona prawdziwa, taka, jaka ona jest. Wydaje mi się, że nasze dobro narodowe, jakim jest śp. Krzysztof Krawczyk, pomogło mi w osiągnięciu sukcesu.

Radio 90: Mówisz, że tam nie pokazałeś wszystkich swoich umiejętności wokalnych, a mimo wszystko ten występ zachwycił.

Rafał Kozik: Bo ten utwór jest prawdziwy. Jeżeli nie przekombinujesz, będziesz trzymał się swoich uczuć i będziesz wiedział, o czym śpiewasz, to wtedy musi to wypalić […] Na przesłuchaniach w ciemno postanowiłem nie popisywać się wokalnie i postawiłem na prawdę w głosie.

Radio 90: Muszę zadać Ci kilka prywatnych pytań. Co robisz prywatnie, po pracy?

Rafał Kozik: Rozpoczyna się sezon narciarski, bardzo się z tego cieszę i niedługo wyruszymy w góry. Na co dzień pracuje jako specjalista do spraw jakości w firmie produkującej elementy karbonowe, firmie, która się naprawdę rozwija.

Fot. facebook.com/ravkozik / The Voice of Poland

Radio 90: Sprawdzasz jakość w pracy, a po pracy sprawdzasz jakość swojego głosu.

Rafał Kozik: Zgadza się i zapraszam wszystkich do sprawdzenia mojego głosu w mediach społecznościowych.

Radio 90: Gdzie się wybierasz w góry?

Rafał Kozik: Zakopane, Białka Tatrzańska, tam są moje ulubione stoki. Chciałbym też w tym sezonie odwiedzić Szczyrk i Zieleniec, jeszcze zobaczymy.

Radio 90: W trakcie wywiadu padło też pytanie od internautki Kingi: Kiedy ukaże się Twoja płyta?

Rafał Kozik: Nad płytą jeszcze musimy poczekać, jest nad nią bardzo dużo pracy, mogę teraz powiedzieć, że pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku ukaże się nowy singiel.

Radio 90: W jakim stylu ta płyta będzie?

Rafał Kozik: Chciałbym, żeby ten pierwszy singiel był spokojny, bardziej w stylu balladowym, ale nie wykluczam, że na tej debiutanckiej płycie będą też utwory bardziej dynamiczne, trochę klubowe, ale klubowe połączone z prawdziwością, z prawdą.

Fot. facebook.com/ravkozik / The Voice of Poland

Radio 90: Szykuje się Twój występ z orkiestrą dętą?

Rafał Kozik: Tak, będziemy koncertować w rybnickich kościołach i nie tylko w kościołach. Będę tam ja, ale też wiele innych wspaniałych gości. Zaprezentuję tam też swoją autorską piosenkę świąteczną.

Radio 90: Ty sam piszesz teksty?

Rafał Kozik: Piszę, ale wcześniej to było gdzieś rzucane po szufladach. Teraz gdy mamy już jakiś zarys muzyki, jaka będzie w moim repertuarze, wydaje mi się, że te teksty można odświeżyć.

Radio 90: W kościołach jest dobra akustyka.

Rafał Kozik: To prawda, akustyka w kościołach jest przepiękna. Ja też śpiewam na ślubach, mam spore doświadczenie w śpiewaniu w kościołach.

Radio 90: Pytanie od grupy T-RAF: za co kochasz Niedobczyce?

Rafał Kozik: To jest dzielnica, z której pochodzę. Jest tam dobrze funkcjonujący dom kultury i możemy być świadkami pięknych festiwali, jakie za sprawą Niedobczyc się odbywają. Kocham Niedobczyce też ze względu na swoją rodzinę, która tam mieszka i nie migrowała stamtąd.

Radio 90: Jak spędzasz święta, właśnie w gronie rodzinnym?

Rafał Kozik: Tak, ja sobie nie wyobrażam, żeby święta spędzić samotnie albo w jakiejś trasie koncertowej, bo święta to jest czas, który należy doceniać w gronie najbliższych.

Radio 90: Święta w Twoim domu są tradycyjne czy nowoczesne?

Rafał Kozik: Bardziej tradycyjne. Te wszystkie potrawy, które mamy są na stole, są tradycyjne.

Radio 90: Masz rodzeństwo?

Rafał Kozik: Tak, mam starszego brata.

Radio 90: Dogadujecie się?

Rafał Kozik: Kiedyś myślałem, że się nie dogadamy, że będziemy darli koty. Teraz bardzo dobrze się dogadujemy, szanuję swojegobrata, bo dużo osiągnął w życiu i jestem z niego bardzo dumny. Kibicował mi na każdym etapie The Voice of Poland, był ze mną tam na miejscu. Ja bardzo to doceniam i było to wzruszające dla mnie.

Fot. facebook.com/ravkozik / The Voice of Poland

Radio 90: Masz też wsparcie rodziców?

Rafał Kozik: Rodzice w trakcie pobytu w programie oglądali mnie w telewizji, ale oczywiście byli ze mną, kibicowali mi. Mama nawet była na pierwszym moim występie na żywo, mogła posłuchać i zobaczyć jak to wszystko wygląda.

Radio 90: Najbliższe plany to nagranie singla i płyty czy coś jeszcze?

Rafał Kozik: Nagranie singla, teledysku, później będziemy pracować nad materiałem koncertowym.

Radio 90: Wspomniałeś, że chciałbyś wiązać swoją przyszłość z muzyką, gdzie się widzisz za parę lat?

Rafał Kozik: Trudno wyprzedzić przyszłość. Nie chciałbym daleko wybiegać, chciałbym mieć dla kogo grać. Będę się przygotowywał, chciałbym, żeby ludzie przychodzili na mój koncert i polubili to, co ja robię.

Radio 90: Tego Ci wszyscy życzymy. Dziękuję za rozmowę.

Rafał Kozik: Dziękuję.

Zobacz całą rozmowę na wideo:

Przesłuchania w ciemno. Występ Rafała Kozika

Sylwia Grzeszczak i Rafał Kozik – „You Raised Me Up” – Finał – The Voice of Poland 12

The Voice of Poland – Rafał Kozik – „Easy On Me” Adele – finał

Zobacz ostatni wpis Rafała Kozika w mediach społecznościowych:

Rafał Kozik na Instagramie:

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez RaV Kozik (@rav_kozik)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2022