Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ranking najbardziej poszukiwanych zawodów w województwie śląskim [materiał partnera]

Facebook Twitter

Rynek pracy w Polsce nieustannie się zmienia. Warto wiedzieć, jakie zawody są obecnie najbardziej poszukiwane i specjaliści, z jakich branż mogą liczyć na najwyższe pensje. Takie planowanie kariery jest coraz powszechniejsze wśród młodych ludzi. Jednym z najbardziej dynamicznie zmieniających się regionów jest Śląsk.

Wiele osób w poszukiwaniu pracy jest skłonnych zmienić miejsce zamieszkania. Od wielu lat wyjeżdżamy nie tylko za granicę, ale również do innych regionów Polski. Popularnym kierunkiem migracji jest Śląsk. Nic dziwnego, bo właśnie w województwie śląskim na rynku pracy od dawna utrzymuje się pozytywny trend.

Bezrobocie jest dużo niższe niż w innych regionach Polski. Z roku na rok zmniejsza się liczba bezrobotnych, a równocześnie rośnie liczba dostępnych miejsc pracy. Pracodawcy coraz częściej sygnalizują też problemy ze znalezieniem pracowników. To sprawia, że rynek pracy na Śląsku jest rynkiem pracownika, co ułatwia wynegocjowanie jak najlepszych warunków zatrudnienia. Ofert z terenu Śląska najlepiej jest szukać na portalach internetowych – na przykład Aplikuj.pl.

Specjaliści poszukiwani na Śląsku

Pracodawcy z terenu województwa Śląskiego najczęściej poszukują osób, które chciałyby pracować w branży budowlanej. Najczęściej są to cieśle, stolarze budowlani, murarze, tynkarze, robotnicy budowlani oraz pracownicy robót wykończeniowych. Chętnie zatrudniani są również inżynierowie i specjaliści w dziedzinie logistyki. Na brak ofert pracy nie mogą też narzekać lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, fizjoterapeuci i masażyści. Od kilku lat utrzymuje się również zapotrzebowanie na pracowników firm transportowych, zwłaszcza kierowców ciężarówek i ciągników siodłowych oraz autobusów i busów. Poszukiwane są zwłaszcza osoby posiadające prawo jazdy kategorii C, C+E lub D, uprawnienia do przewozu rzeczy lub ADR, czyli przewóz paliw i innych materiałów niebezpiecznych oraz uprawnienia do przewozu osób (źródło: https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2019/slaskie/raport_wojewodztwo_slaskie.pdf).

Millenialsi” na śląskim rynku pracy

Na śląski rynek pracy wchodzą „millenialsi”- to popularne określenie na osoby urodzone na przełomie tysiącleci, które obecnie mają 20–30 lat. Charakteryzuje ich pewność siebie, przedsiębiorczość, wysoka determinacja, ale również zaawansowany poziom informatyzacji i łatwość w przyswajaniu technologicznych nowinek. Jak Millenialsi zmieniają rynek pracy? Przede wszystkim są pewni siebie, znają swoją wartość i potrafią negocjować korzystne warunki zatrudnienia. Są otwarci na nowoczesne technologie, znają je i potrafią się nimi posługiwać. W zamian oferują m.in. wysokie kompetencje czy duże zaangażowanie w powierzone zadania.

Śląsk jest coraz częściej tym regionem, które osoby poszukujące pracę chętnie biorą pod uwagę. Nic dziwnego, bo łatwo tu o znalezienie zatrudnienia, a pracodawcy oferują lepsze warunki niż w innych regionach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj