Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ranking zamożności samorządów: Kto najbogatszy? Kto najbiedniejszy w naszym regionie?

Facebook Twitter

Właśnie ukazał się kolejny ranking zamożności samorządów. Opracowywany jest co roku od 2010. Kto się wzbogacił, kto zbiedniał?

Ranking opracowywany jest w prosty sposób: to dochód na jednego mieszkańca ale uwaga, nie są w to wliczane dotacje celowe, które sztucznie poprawiają budżet. Jak zauważają specjaliści jest to złudne i tylko chwilowe.

Największy dochód w regionie na jednego mieszkańca odnotowuje Rybnik (4451) ale na przestrzeni lat z 12 miejsca spadł na 22 wśród miast na prawach powiatu. Żory, o podobnym statusie, zajmują 38 miejsce i ta pozycja jest niezmienna. Wśród miast dobrze radzi sobie Cieszyn, na 267 zajął 27 pozycje z dochodem 3683 złotych. Wodzisław jest na 113 miejscu.

Niewielkie dochody odnotowują powiaty w rankingu 314 jednostek najlepiej poradził sobie z naszego regionu powiat raciborski to 766 zł i 159 miejsce, dla porównania rybnicki w sakli kraju na szarym końcu – 302 miejsce.

A jak w takim rankingu prezentują się gminy? Tu nie mamy większych niespodzianek. Ciągle dominują gminy górnicze: Marklowice zajęły 84 lokatę na ponad 1 500 gmin w Polsce z dochodem ponad 4,2 tys. W pierwszej setce znalazły się także Pawłowice. W drugiej setce są Pietrowice Wielkie,  pod koniec trzeciej- Mszana. To tylko oczywiście niektóre z gminy regionu. Warto odnotować Jejkowice, które z końca tysiąca, wspięły się na 365 pozycje.

Raport „Bogactwo samorządów. Ranking dochodów jednostek samorządu terytorialnego 2018” dla czasopisma „Wspólnota” przygotowali Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz adiunkt w tym zakładzie Julita Łukomska.

Ranking „Wspólnoty” Bogactwo samorządów 2018!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022