Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Gminy górnicze są zaniepokojone możliwością utraty środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Facebook Twitter

"To jest dla nas być albo nie być" - mówi przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych Anna Hetman. Samorządowcy są zaniepokojeni możliwością utraty środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Regiony górnicze na Śląsku mogą stracić nawet 10 miliardów złotych w wyniku wydawania nowych koncesji na wydobycie węgla. Na zaproszenie posła Gadowskiego prezydenci miast z regionu wzięli udział w pracach podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji, gdzie przedstawili swoje stanowisko. Prezydent Jastrzębia-Zdroju:

Anna Hetman: To jest nasza ostatnia szansa, być albo nie być dla gmin górniczych. To co się teraz stanie, zadecyduje na dziesięciolecia. Nas zaniepokoiły takie odgłosy ze strony rządu, mówiące o tym, że wszystko będzie dobrze. (…) Wszędzie tam, gdzie będzie ta nowa koncesja wydana, te pieniądze nie będą mogły być aplikowane. (…)

Anna Hetman przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych ma nadzieję, że wspólnie uda się ten problem rozwiązać:

Anna Hetman: Robimy wszystko co w naszej mocy, piszemy, monitujemy, lobbujemy gdzie się da. (…) Ciągle prowadzimy rozmowy, wskazujemy nasze zaniepokojenie, sugerujemy rozwiązania. Mam nadzieję, że strona rządowa i marszałek województwa śląskiego będą się włączali do rozmów z Unią Europejską.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj