Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Raport WUG-u na temat wstrząsu w Zofiówce ma być gotowy do 10 sierpnia

Facebook Twitter

Trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka, a tymczasem działa już specjalna komisja powołana przez Wyższy Urząd Górniczy d/s zbadania przyczyn katastrofy z 5 maja. Komisja pracuje w 17-osobowym składzie. Wśród specjalistów są geofizycy i geomechanicy, także specjaliści w zakresie wentylacji oraz wiertnictwa.

 

Komisja pracuje w 17-osobowym składzie pod przewodnictwem Zbigniewa Rawickiego, dyrektora Departamentu Górnictwa WUG. Zastępcami przewodniczącego są Piotr Buchwald, prezes Zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. oraz prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Zorychta z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jej skład tworzą m.in. przedstawiciele: Głównego Instytutu Górnictwa, Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach oraz Wyższego Urzędu Górniczego. Wśród nich są geofizycy i geomechanicy, także specjaliści w zakresie wentylacji oraz z zakresu wiertnictwa.

Geomechanicy zbadają jak doszło do wstrząsu, co go spowodowało i w jakim stopniu warunki górniczo-geologiczne mogły na to wpłynąć. Geofizycy będą się zajmowali mechanizmem wstrząsu. Eksperci zbadają także przebieg akcji ratowniczej.

W trakcie posiedzenia zainaugurowanego przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Adama Mirka, zaprezentowany został aktualny stan prowadzonej akcji ratowniczej w Ruchu „Zofiówka”. Ponadto w ramach komisji wydzielono specjalne podzespoły specjalistów, które przygotują odpowiednie ekspertyzy. W toku prac Komisja skupi się na aspektach technicznych wypadku. Ponadto oceni możliwość prowadzenia w przyszłości robót w rejonie zdarzenia. Na koniec Komisja sformułuje wnioski oraz zalecenia aby w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj