Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ratowali bociany w Palowicach [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Po analizie wszystkich za i przeciw zdecydowano na razie nie naprawiać częściowo zerwanej platformy, na której jest posadowione bocianie gniazdo. W Radiu 90 wracamy do ptaków, które zamieszkały na kominie ośrodka zdrowia w Palowicach.

Kiedy kilkanaście dni temu doszło do uszkodzenia konstrukcji, urzędnicy z Czerwionki-Leszczyn chcieli pomóc bocianom i naprawić ją na tyle, by wytrzymała do czasu, kiedy ptaki odlecą na zimę do ciepłych krajów. Jednak, kiedy do gniazda zajrzała ornitolog, Marta Świtała, okazało się, że złożone są tam cztery jaja. Przeprowadzenie prac naprawczych mogłoby doprowadzić do porzucenia lęgu przez przestraszonego bociana. Opuszczenie lęgu w tym momencie może stanowić wielkie ryzyko dla młodych.

Po przyjrzeniu się z bliska uznano, że mimo osunięcia części konstrukcji, gniazdo jest w miarę stabilne. Wydaje się, że nie powinno upaść. Będzie obserwowane przez pracowników ZGM w Czerwionce-Leszczynach. Jak tylko bociany opuszczą gniazdo, konstrukcja licząca 30 lat zostanie zdemontowana i zostanie wykonana na nowo.

Zobacz zdjęcia.

Pisaliśmy więcej:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2020