Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ratownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 z Jastrzębia-Zdroju oddają osocze

Facebook Twitter

45 pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 z Jastrzębia-Zdroju chce oddać osocze. Część już to zrobiła, część jest w trakcie procesu kwalifikacji. Akcja organizowana jest wspólnie przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Wśród chętnych na oddanie osocza są lekarze, pielęgniarki, pracownicy techniczni, administracji i dyrekcji jastrzębskiego szpitala. To między innymi zastępca dyrektora Eugeniusz Klapuch, który w sierpniu zachorował na COVID-19. Jak mówi:

Choroba była ciężkim doświadczeniem, mam 63 lata. Pozytywnie przeszedłem proces kwalifikacji i być może uratuję w ten sposób czyjeś życie, a na pewno dam dobry przykład innym.

Na oddanie osocza zdecydowała się także Justyna Sosnowska, kierownik Izby Przyjęć w jastrzębskim szpitalu jak podkreśla, zdecydowała się na ten krok, bo wie jaki przebieg ma zakażenie i jak trudne jest leczenie.

Terapia osoczem stosowana jest w jastrzębskiej placówce już od końca października. Wspomaga ona powrót do zdrowia osób chorych na COVID-19 i zmniejsza śmiertelność. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Co ważne, osocza nie można wytworzyć. Pozyskuje się je z krwi osoby, która przeszła już chorobę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj