Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ratownicy WOPR i policjanci kontrolują tereny nad wodą. Nie lekceważmy zagrożenia

Facebook Twitter

Specjalne patrole nad wodą w Raciborzu. Policjanci wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypominają, że woda, oprócz radości i zabawy, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw.

Ratownicy WOPR
WOPR i inne służby patrolują tereny nad wodą fot. policja Racibórz

Ratownicy WOPR sprawdzają miejsca nad wodą

Na starcie wakacji mówił o tym w naszym studio Piotr Krużołek, prezes raciborskiego WOPR-u, pytany dlaczego ludzie toną, odpowiedział:

Piotr Krużołek: Przede wszystkim, kąpiąc się w miejscach niestrzeżonych. Żwirowisko jest takim zbiornikiem, ja to nazywam „zbiornikiem śmierci”. Niestety wchodząc nawet do wody, już czujemy zagrożenie w tej wodzie. Nie wiemy, co w tych wodach jest, jakie są przedmioty. Ta woda kwitnie, jest dużo wodorośli. Wpływając na to, człowiek się gdzieś tam plącze. Alkohol jest takim czynnikiem wpływającym na te utonięcia. Zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wodą a ogrzanym ciałem – może dojść do wstrząsu. Przed wejściem do wody możemy obmyć twarz. Okolice klatki piersiowej, nie skaczemy od razu do wody, bo może dojść do zatrzymania akcji serca. Uderza głową o dno, kamień, no i w najlepszym przypadku całe życie na wózku.

Od 1 kwietnia 2024 roku Komenda Główna Policji odnotowała już blisko 190 utonięć.

Piotr Krużołek, szef WOPR w Raciborzu

Piotr Krużołek, szef WOPR w Raciborzu

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

• pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana – informują o tym znaki i tablice. Nie wolno także pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych,
• zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
• na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
– wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – oznaczone bojami (pławami) w kolorze białym,
– strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – oznaczone bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
– strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – oznaczone bojami (pławami) w kolorze żółtym,
• nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem,
• nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych,
• kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby,
• nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich,
• nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
• należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni,
• Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki – będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to staw lub basen na własnej posesji.

fot. policja Racibórz

Zwiększymy także swoje bezpieczeństwo poprzez śledzenie aktualnych prognoz pogody, obserwowanie warunków w wodzie podczas żeglowania oraz poprzez stosowanie środków ratunkowych i asekuracyjnych np. założonych i poprawnie zapiętych kapoków, które chronią przed wypadnięciem z łódek, jachtów czy kajaków.

Pamiętajmy o numerach alarmowych:
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

fot. policja Racibórz

Policjanci przypominają: właśnie, teraz kiedy wielu z nas korzysta z aktywności fizycznej spędzając czas wakacyjny nad wodą nie pozwólmy, aby zbytnia beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich, ponieważ każda chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych.
Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, z którego należy korzystać z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem, a bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj