Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

RDOŚ w Katowicach: Turysto, prosimy nie wchodź! W rezerwatach pojawiły się bariery

Facebook Twitter

Nie tylko na drodze, ale również w rezerwacie ustawiane są znaki kierujące ruchem. Opatrzone znakami bariery stanęły w dwóch rezerwatach przyrody, na północy i południu regionu. Chodzi o rezerwaty przyrody Łężczok i Parkowe. Oba są chętnie odwiedzane przez turystów.

fot.mat.prasowe

Nieuporządkowany ruch turystyczny przynosi szkodę przyrodzie, stąd nasze zdecydowane działania

-informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Na stawach w rezerwacie Łężczok, położonym w okolicy Raciborza, chronione są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków. W związku z tym do ruchu turystycznego udostępnione zostały tylko niektóre groble. Niestety, mimo ustawionych znaków, niektórzy turyści dalej zapuszczają się w nieudostępnione rejony. Każde takie wejście powoduje niepotrzebne płoszenie ptaków i dlatego jest zabronione przez prawo.

fot.mat.prasowe

Również w rezerwacie Parkowe (okolice Złotego Potoku, Jura Krakowsko-Częstochowska), pomimo oznakowania tablicami informacyjnymi z mapą udostępnionych szlaków, niektórzy turyści poruszają się poza legalnymi trasami. To powoduje wydeptywanie dzikich ścieżek w miejscach, w których naturalnie powinna się rozwijać roślinność. Stąd bariery z informacją:

Turysto, prosimy nie wchodź! Regeneracja powierzchni cennej przyrodniczo

fot.mat.prasowe

Każda okazja jest dobra, aby przypomnieć, że rezerwat przyrody to miejsce szczególne. Wiele z nich w ogóle nie zostało udostępnionych do ruchu turystycznego. A w tych, które zostały, ustanowione zostały pewne zasady, które jako goście, powinniśmy respektować.

fot.mat.prasowe

Ustawienie barier z oznakowaniem było możliwe dzięki dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022