Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Reaktywacja grupy roboczej ds.Drogi Pszczyna-Racibórz. Co dzieje się na placu budowy w Raciborzu?

Facebook Twitter

Droga Regionalna Pszczyna-Racibórz ma być budowana na kolejnym odcinku. Chodzi o trasę od ulicy Piaskowej w Raciborzu do ulicy Sportowej w Rybniku. Jeszcze w maju odbędzie się pierwsze spotkanie reaktywowanej grupy roboczej do spraw tej inwestycji przy marszałku województwa śląskiego.

Trwa projektowanie nowej drogi, a prace będą prowadzone w trzech etapach:

Dominik Konieczny: Jest wola aby w przypadku realizacji, ta realizacja postępowała w kierunku od Rybnika do Raciborza, czyli najpierw od ulicy Sportowej w Rybniku do ulicy Raciborskiej w Rydułtowach. Kolejny etap były od ulicy Raciborskiej do ulicy Pstrązkiej w miejscowości Rzuchów. Pozostałby najbardziej problematyczny z naszego punktu widzenia, najdłuższy i najbardziej kosztowny odcinek, czyli od Pstrązkiej do ronda na Piaskowej i Rybnickiej w Raciborzu, ten odcinek ma prawie 10 kilometrów.

-wymienia zastępca prezydenta Raciborza.

Z punktu widzenia raciborskiego magistratu największym problemem na odcinku, który będzie realizowany na terenie miasta, jest likwidacja nieistniejącej już linii kolejowej relacji Markowice – Olza w dzielnicy Brzezie, która koliduje z przebiegiem Drogi Regionalnej:

Dominik Konieczny: Ta linia kolejowa od 10 lat jest linią nieczynną, jest to jednotorowa używana ostatnio do wywozu węgla z KWK Anna w Pszowie, natomiast zupełnie zatraciła sens istnienia po likwidacji kopalni i obecnie od 10 lat żadne przewozy nie są na tej linii prowadzone. Ta linia jest nieczynna, natomiast nie została zlikwidowana, w związku z czym mamy tutaj problemy z kolizją z naszą drogą, próbujemy to jakoś rozwiązać.

Ten projekt powinien być już gotowy, prace będą kontynuowane dla tych odcinków, na których nie występuje kolizja z linią kolejową – w tej sprawie samorządowcy będą szukać rozwiązania równolegle, tak by nie blokować inwestycji na drodze od Rybnika. Projekt ma być gotowy w tym roku. W tym roku również końca dobiegną prace budowlane na fragmencie obwodnicy Raciborza:

Dominik Konieczny: Od ronda na drodze krajowej 45 w Rudniku do ronda na skrzyżowaniu ulicy Rybnickiej z ulicą Piaskową- ten etap jest wykonywany przez firmę Strabag. Obecnie wykonawca realizuje prace w terminie, nawet można powiedzieć, że wyprzedza harmonogram i spodziewamy się, że wszystkie prace budowlane związane m.in. z asfaltowaniem powierzchni zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

Ostateczny termin zakończenia inwestycji to luty 2022 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022