Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Recital Adama Makowicza

Facebook Twitter

Jeden z najbardziej zasłużonych polskich muzyków jazzowych zagra w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Artysty będzie można posłuchać w niedzielę (28.09.) o godzinie 17.00.

W 1956 roku dołączył do krakowskiego klubu jazzowego Helicon. Sześć lat później wspólnie z Tomaszem Stańko stworzył grupę Jazz Darings. Młodego Adama Makowicza do współpracy zaczęły zapraszać największe osobowości jazzu: Andrzej Kurylewicz, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak czy Duke Ellington. Z inicjatywy Benny’ego Goodmana polskiemu artyście zaproponowano dziesięciotygodniowy kontrakt na serię koncertów w nowojorskim klubie jazzowym The Cookery. Muzyk w konsekwencji osiadł na Manhattanie. Od tego czasu nieustannie nagrywa i koncertuje. Spotykał się na scenie i w studiach z takimi legendami, jak Herbie Hancock, Sarah Vaughan, Charlie Haden czy Al Foster. Występował jako solista najznakomitszych orkiestr: National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moskiewska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Polska Filharmonia Kameralna.

W 2004 roku wystąpił w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall. Album z nagraniem zdobył status Platynowej Płyty. Adam Makowicz jest popularyzatorem twórczości Chopina, Gershwina i Cole’a Portera. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Za swoją wybitną twórczość został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Jego talent szlifowany był jeszcze w domu rodzinnym. Matka Makowicza była uznaną pianistką i śpiewaczką. Urodził się w 1940 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej w Rybniku, naukę kontynuował w Liceum Muzycznym w Krakowie.

UWAGA: Dzień wcześniej, 27 września w godz. 10:00-12:00, zapraszamy na warsztaty z Adamem Makowiczem. Jak rzadko zdarza się okazja uczenia się od mistrza? Dwugodzinne warsztaty z legendą jazzu, improwizacje, odpowiedzi na nurtujące muzyków pytania i możliwość poznania wybitnego muzyka tylko w CKE!

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj