Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Region zapalił się na niebiesko

Facebook Twitter

Dziś (2.04.) w dobrym tonie jest ubrać się na niebiesko. To kolor solidarności z osobami chorującymi na autyzm. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu w wielu miejscach regionu sporo mówiło się o tym zaburzeniu. "Oswajano" go między innymi w Zespole Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach.

Zorganizowano tam lekcję otwartą dla uczniów z autyzmem, przygotowano też zajęcia, w których udział wspólnie brały dzieci zdrowe i dzieci chore. Były warsztaty sensoryczne, plastyczne, kulinarne i techniczne:

Chcieliśmy przedstawić tutaj młodzieży radość jaką może sprawiać programowanie. To nie jest tylko siedzenie przy wordzie i tak dalej, tylko to jest cała zabawa, nie musimy się bawić przy komputerze tylko grając w gry, ale możemy się z naszym komputerem pobawić w trochę inny sposób.

Radio90: A wcześniej zbudować coś z lego.

A wcześniej zbudować coś z lego, jak najbardziej. Przez programowanie, możemy ożywić nasze budowle. Nie tylko z lego to może być cokolwiek innego. Nie potrzebujemy tyle wiedzy do tego.

Radio90: Macie też okazję spotkać się z dziećmi autystycznymi.

To jest nasza pierwsza styczność w sumie jako szkoła. Jest to dla nas taki szok, ale da się pracować z tymi dziećmi. To są normalne dzieci. Oni są czasami nawet mądrzejsi od nas.

– mówi Łukasz Piórecki, uczeń z Akademickiego Liceum Politechnicznego w Rybniku. To w ramach poznawania autyzmu, teraz o tym czym jest ta choroba:

Charakteryzuję się głównie tym, że to są zaburzenia w kontaktach społecznych. Dzieci mają trudność z nawiązywaniem kontaktów, z przestrzeganiem przede wszystkim takich reguł, które obowiązują w życiu codziennym. Mają trudności z zaakceptowaniem jakichkolwiek zmian, maja trudności nawet w ubiorze. Dużo rzeczy im przeszkadza. Przeszkadzają im głośne dźwięki, zapachy, trudne sytuację, w których oni nie potrafią przeskoczyć to jest największa trudność. Jakakolwiek zmiana w usystematyzowanym życiu. 

– mówi Justyna Bugdoł, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach. Kto do kogo powinien się dostosować: świat do osób z autyzmem, czy oni do świata?

Mówią wszyscy, że ludzie autystyczni nie powinni mieć zmian, że oni się bardzo dobrze czują w takim środowisku, gdzie tych zmian nie ma, gdzie wszystko jest takie usystematyzowane, poukładane, takie ich, takie na co dzień, ale życie bywa rożne. My powolutku, małymi kroczkami musimy ich też tego nauczyć, że musimy powprowadzać pewnie drobne zmiany, żeby oni w dorosłym życiu potrafili pozytywnie reagować na jakąkolwiek zmianę.

Radio90: Udaję się otworzyć takiego człowieka na świat?

Jeśli ta terapia i prowadzenie jest od najmłodszych lat to myślę, że można z tym żyć.

Potwierdzają to rodzice dzieci z autyzmem, choć początki są trudne dla całej rodziny:

Jest to dla rodzica tak naprawdę wyrok. My uczymy się wszystkiego od nowa, uczymy się pod kątem Filipa. Gotuję normalnie, przy czym Filip wybiera sobie pokarmy, które lubi, które zjada. To jedzenie też jest w naszej rodzinie w jakiś sposób ograniczone. Po pewnym czasie próbuję, więc to też jest dla nas jakiś sukces. Jak był mniejszy to był problem z ubieraniem. Każda zmiana odzieży na nową to był dla Filipa stres. Przymierzenie bucików w sklepie to był stres. Wyjście w nowe miejsce kończyło się zazwyczaj takim buntem z jego strony. My staramy się z każdym razem zachęcać go i nie zamykać w czterech ścianach, staramy się te bariery przełamywać.

– mówi Małgorzata Salamon, mama 9-letniego Filipa. A inna mama dodaje:

To też jest niesamowite, jak zwykłe mamo, ale skierowane bezpośrednio do mamy, no to po prostu rodzic normalnego dziecka nie przeżyje tego co my.

Według ostatnich danych autyzm jest diagnozowany u 1 na 100 dzieci.

Wysyłamy niebieskie serduszko

Przedszkole numer 43 w Rybniku również łączy się z osobami autystycznymi i edukuje dzieci. Każdy przedszkolak przygotował ubranie w niebieskim kolorze i oglądał film o tym jak świat postrzegają osoby z autyzmem.

Autyzm wystarczy zrozumieć

W Szkole Podstawowej numer 3 w Rybniku imienia św. Stanisława Kostki przygotowano wiele wydarzeń, które mają rozszerzać wiedzę na temat autyzmu. W działania włączyła się także biblioteka miejska, filia numer 4, w której cały kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu. W szkole powtarzają, że wiedza ta jest wciąż za mała, dlatego potrzeba działań pod hasłem: „Autyzm wystarczy zrozumieć”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj