Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rekordowy budżet na inwestycje w Rydułtowach

Facebook Twitter

W 2023 roku na inwestycje ma zostać wydanych ponad 44 miliony złotych. W sumie podjętych zostanie 46 działań, mniejszych lub większych.

fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com

Ponad 30 milionów z tej kwoty to środki zewnętrzne:

Marcin Połomski: Budżet rekordowy, bo aż 44 mln 980 tys. jest przeznaczone na inwestycje. Nigdy w historii miasta tak dużej kwoty na inwestycje nie było przeznaczone, dlatego jest to budżet rekordowy, jeśli chodzi o same wykonywanie inwestycji na terenie miasta. Jest to też związane z środkami, które otrzymaliśmy z funduszu norweskiego. Nadal kontynuujemy realizację tego programu, są to też środki z Polskiego Ładu i planowane środki z funduszy unijnych. Trzeba powiedzieć, że na te ponad 44 mln zł inwestycji, środki własne z miasta to tylko albo aż 14 mln. Bardzo dużo środków to środki pozyskane ze źródeł zewnętrznych

– wylicza Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów. Jakie są najważniejsze inwestycje planowane na 2023 rok?

Marcin Połomski: Tych inwestycji jest aż 46, to modernizacje niektórych ulic, dróg w mieście, to poprawa efektywności energetycznej w mieszkalnych budynkach komunalnych – tutaj kwota ponad 10 mln, to także zadanie związane z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi na terenie miasta i dość niebagatelna kwota – zadania realizowane w ramach programu „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”, czyli zadania tzw. norweskie.

Na jakich ulicach prowadzone będą prace?

Marcin Połomski: Na pewno modernizacja ulicy Nowej z Polskiego Ładu, to budowa łącznika ulicy Gajowej z ulicą Raciborską i modernizacja ulicy Gajowej, to łącznik pomiędzy ulicą Skalną i Tetmajera. Jest to związane z ćwiczenia przeciwpowodziowymi. To także projekty związane z nową częścią ulicy Nowej, czyli rozbudowa strefy przemysłowej.

Ponad 4 miliony złotych przeznaczone zostaną na instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców w ramach projektu „Słoneczne Rydułtowy”. Rada Miasta przyjęła budżet na 2023 rok jednogłośnie. Dochody są na poziomie niespełna 134 milionów złotych, wydatki to 145 milionów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024