Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Rekultywacja piaskowni w Godowie przykrywką dla wywozu nielegalnych śmieci? [WIDEO]

Facebook Twitter

Czy rekultywacja piaskowni w Godowie jest przykrywką dla wywozu nielegalnych odpadów? Obawiają się tego mieszkańcy gminy bezpośrednio sąsiadujący z terenem.

20 lat temu na części byłej piaskowni powstało osiedle domów jednorodzinnych. Teraz okazuje się, że musi zostać zrekultywowana druga część zakładu. Teren należy do mieszkańca Gliwic, który ma rekultywować piaskownię. Tymczasem w kilka dni temu przywieziono tam śmieci – mówią nam mieszkańcy Godowa:

Wszelkiego rodzaju rekultywacje to jest wielka fikcja. Jakiś materiał rekultywacyjny, druga część odpady. Pierwszy krok zrobił właściciel dwa tygodnie temu. Przywiózł trzy kupki śmieci, w tym gruz, na który ma zezwolenie. I z tymi śmieciami był kołpaki samochodowe, plastiki, opony. Zamieściliśmy to na FB, że już rozpoczęła się rekultywacja. To było w niedzielę, w poniedziałek rano przyjechała koparka i zakopali to. Jak drogie to musiały być śmieci, że te trzy kupeczki, zostały natychmiast zakopane.

Domagamy się wyjaśnienia od władz gminy, starostwa wodzisławskiego i marszałka województwa – mówią zbulwersowani mieszkańcy ulicy Piaskowej:

Te śmieci zostały zakopane, co tam jest ukryte. Chcemy się dowiedzieć jako mieszkańcy pobliskich terenów. Boimy się o własne życiem, zdrowie dzieci. Że mogą tam być jakieś materiały niebezpieczne, które mogą przedostać się do gleby, wody A my mieszkamy w bezpośrednim sąsiedztwie. Dzisiaj nam zostaje jedyne co, zdać się na marszałka województwa, starosty powiatu wodzisławskiego, na wójta gminy. Może ci ludzie, ktoś z tych ludzi pier… pięścią w stół i powie – Ja tu rządzę, to jest mój teren i nikt nie będzie robił wysypiska śmieci. Jest prawo, które obowiązuje wszystkich.

 

Wójt Godowa Mariusz Adamczyk uważa, że mieszkańcy nie mają się czego obawiać. W planie zagospodarowania przestrzennego gmina wyraźnie wpisała jakie materiały mogą być zwożone na hałdę:

Dziś już jednak wiadomo, że właściciel terenu złożył wniosek do marszałka o rozszerzenie katalogu odpadów, jakie mogą trafiać na teren byłej piaskowni. Póki co województwo śląskie nie wydało zgody. Piaskownia w Godowie powstała w latach 50. ubiegłego wieku. Wydobyty piasek posłużył do budowy większości domów we wsi. Być może błędem było to, że w latach 90. powstało na części piaskowni osiedla domów jednorodzinnych – nie ukrywa wójt Adamczyk:

Poniżej film Społecznego Komitetu Ochrony Piaskowni.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj