Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Relacja z VI Międzyszkolnego Festiwalu Podróżniczego Carpe Diem

Facebook Twitter

27 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach odbył się VI Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem.

Jego organizatorem byli: Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach. W festiwalu wzięło udział około 450 uczniów z miasta Gliwice i powiatu Gliwickiego. Hala sportowa pilchowickiej szkoły pękała w szwach a zasiedli na niej uczniowie z oficjalnie zgłoszonych do festiwalu trzynastu szkół: Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach, I Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, IV Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, Szkoły Podstawowej nr 4 z Gliwic , Szkoły Podstawowej nr 6 z Gliwic, Szkoły Podstawowej nr 21 z Gliwic, Szkoły Podstawowej nr 28 z Gliwic, Filomaty, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Żernicy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wilczy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Stanicy, oraz uczniowie, którzy samodzielnie przybyli na festiwal m.in. z TEB Gliwice, Zespołu Szkół Techniczno Informatycznych z Gliwic, V Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, Zespołu Szkół Samochodowych z Gliwic oraz II i V Liceum Ogólnokształcącego z Rybnika.

Wśród gości festiwalu była Dagmara Dzida – sekretarz Gminy Pilchowice, Małgorzata Surdel – Vice Prezes Stowarzyszenia Carpe Diem, Mirela Wiciok – inspektor do spraw oświaty Gminy Pilchowice, Wojciech Zając – zastępca dyrektora delegatury gliwickiej Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz dyrekcja pilchowickiej szkoły Łukasz Kwiotek i vice dyrektor Zespołu Szkół im. I.J. Padereskiego w Knurowie – Marian Karliński.

W części wykładowej wystąpili:
Dagmara, Dobrawa i Leszek Jureccy (swiatnaszymioczami.pl). Rodzina, która po prostu kocha podróże. Nie boi się nowych wyzwań, więc ich podróżnicze pomysły ogranicza jedynie wyobraźnia. Kiedy tylko jest to możliwe, stara się schodzić z utartych szlaków i poznawać świat na własnych zasadach. Ciężko jest im dłużej usiedzieć w jednym miejscu, bo stale rozpiera ich energia.

Opowiedziała nam o:
RAJA AMPAT KAYAKING PROJECT 2019
Założeniem projektu była eksploracja kajakami modułowymi, należącego do Indonezji, archipelagu Raja Ampat składającego się z ponad 1500 różnych wysp rozlokowanych przy północno-zachodnim wybrzeżu Papui Zachodniej. Plan wyprawy zakładał przepłynięcie kajakami około 450 km pomiędzy wyspami archipelagu. Podczas realizacji projektu w jak najmniejszym stopniu korzystano, z i tak bardzo słabo rozwiniętej w tym rejonie, infrastruktury turystycznej, a skupiono się na kontakcie z dziewiczą naturą obszaru wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz grupami etnicznymi zamieszkującymi niektóre z wysp archipelagu. Cały niezbędny ekwipunek kempingowy transportowali ze sobą, co jakiś czas uzupełniając zapasy na zamieszkałych wyspach.
Dużym wyzwaniem organizacyjnym była sama podróż lotnicza z dwoma kajakami modułowymi z Polski do Indonezji (na trasie: Warszawa – Stambuł – Jakarta – Makasar – Sorong).
Tradycyjnie już podczas festiwalu mieliśmy stoisko ze sprzętem specjalistycznym do uprawiania turystyki kwalifikowanej. W tym roku były to Trikke, trójkołowy pojazd poruszany siłą ludzkich mięśni. Jazda za pomocą Trikke polega na poruszaniu się slalomem po drodze i przypomina poruszanie się przy jeździe na nartach. O tym nowym sporcie opowiedziała nam Joanna Czarnecka z Silesia Trikke.

Kuchnia orientalna – pikantna, aromatyczna, smakowita, tak najprościej można opisać to co przygotowali dla uczestników festiwalu Sunil Sharma pochodzący z Amritsaru w Indiach i Mahesh Chandra Bangura, który dwa dni wcześniej przyleciał do nas z Dehradun w Indiach. W festiwalowym menu znalazły się między innymi: Bombay aloo, Chicken curry and roti, Samosa z sosem, Roti, Chai masla oraz Kheer. A już za kilkanaście dni tych i wielu innych indyjskich potraw będzie można skosztować w pierwszej indyjskiej restauracji Haveli w Knurowie! Polecamy.

Przewodniczącą komisji konkursowej po raz szósty była Anna Spiewla – Panasewicz – kurator sztuki (Właścicielka Pracowni Smaku Orso) w komisji zasiedli także: Aleksandra Staniek (geograf – I Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach), Joanna Kowalczyk (nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach) oraz Anna Malczewska (nauczyciel wychowania fizycznego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach).

Pula nagród w tegorocznym festiwalu przekroczyła cztery tysiące złotych!
Wśród głównych nagród dla uczestników części konkursowej, ufundowanych przez Miasto Gliwice, Gminę Pilchowice oraz Dyrekcję obu szkół organizatorów były: namioty, plecaki, maty samopompujące, maski do nurkowania, śpiwory. Było też ponad sto nagród dla publiczności: przewodniki turystyczne, książki, albumy, bidony, termosy, kurs hiszpańskiego oraz gadżety Reklamowe (magnesy, smycze, torby itd.) Miasta Gliwice i Gminy Pilchowice.

Do części konkursowej zgłosiło się 35 uczniów z 10 szkół! Mieliśmy: 9 pokazów slajdów metodą Pecha Kucha, 10 filmów z podróży oraz 32 zdjęcia od 16 autorów w kategorii zdjęcie z podróży.

Wyniki części konkursowej:

Kategoria A – Pecha Kucha
1. Zuzanna Surdel – „Nasza wspólna pasja, wycieczki górskie”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.
2. Antoni Kryś – “Moje Camino.” – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach.
3. Emil Pająk – „28 przygód, którym na imię Góry, czyli jak zdobyłem Koronę Gór Polski”, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Piastów Śląskich w Gliwicach
Wyróżnienie (miejsce IV):
4. Aurora Myśliwiec – „Górska wyprawa”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich – Aurora pomimo bardzo młodego wieku (była jednym z najmłodszych uczestników – 12 lat) i swoją osobowością zachwyciła komisje konkursową.

Kategoria B – Film z Podróży
1. Anna Piotrowska – „Im dalej pójdę tym bardziej siebie poznam”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.
2. Katarzyna Gierak- „Niezapomniana włoska przygoda” – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach
3. Katarzyna Skutil – „Greece 2019”, Liceum Ogólnokształcące nr IV w Gliwicach

Kategoria C – Zdjęcie z podroży – temat: „Spotkanie”
1. Anna Piotrowska – „Przyjaźń zapisana w Gwiazdach”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.
2. Emil Pająk- „Mała i duża przyjaźń na polanie pod Wysoką” Szkoła Podstawowa nr 4 w Gliwicach.
3. Zofia Góra- „Pies najlepszym przyjacielem człowieka”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.
Wyróżnienie (miejsce IV):
4. Aurora Myśliwiec – „Wieczory”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich – Zdjęcie nie brało udziału w konkursie fotograficznym, ale było częścią prezentacji Pecha Kucha, jednak komisia postanowiła dać za nie wyróżnienie, gdyż idealnie wpasowywało się w tematyke konkursu fotograficznego – „Przyjaciel”. Aurora dostała reprymende i obiecała za rok wystawić swoje zdjęcia w konkusrie fotograficznym!

Nagrodę publiczności za pokaz metodą pecha kucha zdobyła Emilia Szynkowska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach).

Kolejny Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem już za rok w Knurowie. Serdecznie zapraszamy! W najbliższych dniach na stronie festiwalu opublikowane zostaną zwycięskie filmy i zdjęcia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024