Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Relikty dawnych czasów mają odejść w niepamięć. Ustawa dekomunizacyjna w regionie

Facebook Twitter

Mowa o wciąż funkcjonujących nazwach ulic, placów, budynków czy instytucji publicznych, jednoznacznie kojarzących się z komunizmem. Z początkiem tego miesiąca w życie weszła ustawa dekomunizacyjna nakazująca takie zmiany. Jak to wygląda w regionie?

Zmiany na pewno czekają część wodzisławian – mówi rzecznik magistratu, Anna Szweda-Piguła:

Są jednak nazwy, które nie budzą wątpliwość:

Także w Jastrzębiu trzeba będzie zmienić nazwy czterech ulic – mówi rzecznik tamtejszego Urzędu Miasta, Katarzyna Wołczańska:

A czy są już propozycje nowych nazw dla ulic?

Koszty zamian poniesie głównie magistrat. Zdaniem Katarzyny Wołczańskiej nie będą one jednak wysokie. Chodzi głównie o wymianę tabliczek z nazwami ulic, czy wymianę pieczątek instytucji publicznych takich jak szkoły, które mają siedzibę przy takich ulicach.

W gminie Mszana ma zostać zmieniona nazwa tylko jednej ulicy. Mówi inspektor do spraw promocji i informacji Urzędu Gminy w Mszanie, Mirosława Książek-Rduch:

…nie oznacza to, że nowa nazwa ulicy będzie brzmiała „Ulica Pi” ;) Jak w większości samorządów, sprawą zmiany nazwy zajmą się radni. A zmiany czekają także części mieszkańców Radlina. Mówi Marek Gajda z tamtejszego Urzędu Miasta:

Przypomnijmy, że już przed laty radny powiatu wodzisławskiego, mieszkaniec Radlina Piotr Cybułka chciał doprowadzić do zmiany ulicy Findera na Fendera. W 2007 roku mówił:

…i takie pieniądze na wprowadzenie zmian wreszcie się znalazły. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną mieszkańcy ulic których nazwy zostaną zmienione, nie poniosą żadnych kosztów. Ich dowody osobiste będą honorowane aż do czasu gdy stracą ważność i trzeba je będzie wymienić. Nie zapłacą także za zmiany w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych. Jest jednak grupa osób, która za zmiany zapłaci – dodaje Marek Gajda:

Dodajmy, że na wprowadzenie zmian samorządy mają 12 miesięcy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024