Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Remont Pałacu w Baranowicach potrwa dłużej. Jak idą prace? [FOTO]

Facebook Twitter

Co dalej z remontem pałacu w żorskich Baranowicach? Przypomnijmy prace w obiekcie trwają od lipca ubiegłego roku i zgodnie z planem miały się zakończyć w grudniu. Już wiadomo, że tak się nie stanie. Potrwają dłużej a nowy termin ich zakończenia to koniec sierpnia przyszłego roku. Skąd opóźnienie w inwestycji?

mat.prasowe

Mówi kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu w urzędzie miasta w Żorach, Adrian Lubszczyk:

Adrian Lubszczyk: Jest kilka przyczyn. Przyczyniła się do tego pandemia, to spowodowało utrudnienia, ale też stan techniczny budynku, który okazał się być gorszy niż to pierwotnie zakładaliśmy. Nie można było tego dokładnie oszacować i to też wydłużyło, spowodowało prace dodatkowe. Jednym z takich czynników był także sam etap wnioskowania, długo starliśmy się o pozyskanie środków, konieczne były odwołania od decyzji, ostatecznie te odwołania okazały się być owocne. Zabrały jednak sporo czasu, który był zaplanowany na realizację inwestycji. Dlatego teraz ten termin zostaje przedłużony.

Co dzieje się obecnie w pałacu?

Adrian Lubszczyk: Prace trwają, widać postępy, trwają i na zewnątrz, i wewnątrz (…). Między innymi prace przy nagłośnieniu, bo będą tam sale konferencyjne, sale służące podczas wydarzeń kulturalnych, więc to nagłośnienie jest ważne. Robione są instalacje, o których już na tym etapie trzeba wykonać.

Zobacz ostatnie zdjęcia z remontowego zabytku:

Przypomnijmy, że po remoncie pałac w Baranowicach ma szansę stać się jednym z ważnych ośrodków na artystycznej mapie Polski. Jego zaletą jest także architektura, która może być dobrym tłem dla działań artystycznych, zgrupowań artystów i plenerów, a także spotkań biznesowych. Całkowity koszt remontu to ponad 19 milionów złotych z czego nieco ponad 13 to dofinansowanie, reszta pochodzi z budżetu miasta Żory.

Zobacz nasz film z 2019 roku, gdy ogłoszono, że są pieniądze na renowację zabytku:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj