Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Remont szpitala Juliusz w Rybniku. Prace trwają

Facebook Twitter

Pandemia koronawirusa nie przeszkadza w realizacji jednej z najważniejszych inwestycji w Rybniku, metamorfozie byłego szpitala Juliusz. Przez lata zabytkowy kompleks architektoniczny popadał w ruinę. Od kilku lat konsekwentnie zmienia swe oblicze. O pracach mówił prezydent Piotr Kuczera w programie "Czas na Twoją Miejscowość".

fot._L.Tyl/rybnik.eu

Mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Myślę, że to jest zapomniana strefa miasta Rybnika. Gdzieś za Urzędem Miasta Rybnik kończyło się centrum i mało kto zaglądał na ulicę Klasztorną. Kiedyś miejsce, w związku z tym, że był to Szpital Miejski Nr 1, było dość popularne, duża liczba pracowników, pacjentów, wiele wspomnień. Przeszło dekada totalnego zamknięcia. Dla mnie takim symbolicznym i obrazowym elementem, było wywożenie śmieci, trawy, liści, właśnie z dziedzińca tego szpitala. Dzisiaj podjęliśmy trud remontu w oparciu o środki europejskie, mamy pomysł na to, jak na nowo może zagościć życie w tym rejonie. Mam nadzieję, że strefa ścisłego centrum nam się rozciągnie i będzie pięknie.

Już teraz u zbiegu ulicy Miejskiej i Klasztornej, możemy zobaczyć jak odrestaurowano budynek dermatologii. Tam swoją siedzibę znalazł Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego. W pozostałych budynkach prace modernizacyjne cały czas się toczą:

Mamy budynek dermatologii wyremontowany, mamy budynek ”Rafała” z tzw. przewiązką, tu też remont zmierza ku końcowi. Mamy ”Juliusza”, gdzie przygotowujemy się do robót zabezpieczających, głównie dachu. Czekamy w konkursie na fundusze norweskie, przygotowujemy wystawę, która ma przybliżyć naszym mieszkańcom historię medycyny, ale być też takim edukatorium, pokazywać jak ważna jest służba zdrowia, w jaki sposób możemy z niej korzystać, ale też przybliżyć historię i tradycję tego miejsca. To na pewno będzie jeden z ważniejszych elementów tej wystawy, chcielibyśmy aby pełnił taką funkcję przewodnika. Mało kto pamięta tą postać, upamiętniliśmy ją płaskorzeźbą na terenie parku Bukówka, właśnie sfera Juliusza ma być strefą zieloną i edukacyjną, ale też strefą, która odpowiada na potrzeby współczesnego mieszkańca Rybnika, stąd pawilon dermatologii i strefa poświęcona opiece nad rodziną.

www.rybnik.eu

Przed rybnickimi urzędnikami teraz starania o pozyskanie środków zewnętrznych na dokończenie inwestycji. Miasto ubiegało się o środki unijne, ale znalazło się na liście rezerwowej.

Dlatego robię wszystko, aby znaleźć inne środki, mówię o funduszach norweskich. Budynek chcemy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą, również część węzła cieplnego, który będzie obsługiwał całość, będzie się znajdowała w pawilonie ”Juliusza”. To jest budynek, który bezpośrednio graniczy z kaplicą, która nie jest własnością miasta. Jest w rękach prywatnego stowarzyszenia. Bliżej wyremontowanego budynku dermatologii jest mniejszy pawilon ”Rafał” z tzw. przewiązką- one już dzisiaj cieszą swoim wyglądem. Budynek zewnętrznie w całości odremontowany, wewnątrz już finiszujemy i czekamy na przygotowanie wystawy.

– mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj