StartWiadomości Wiadomości dnia

Remont zameczku w Czerwionce-Leszczynach z opóźnieniem

Do jesieni mają zostać zakończone prace budowlane i duże prace ziemne, np. wykonanie parkingu, zimą wykonawca planuje wykończenie zabytkowego zameczku, zaś na wiosnę – dosadzanie zieleni, wykonywanie alejek. Termin zakończenia robót przewidziany jest na kwiecień 2020 roku. Celem inwestycji jest utworzenie nowej, atrakcyjnej, międzypokoleniowej przestrzeni publicznej na terenie Leszczyn.

Projekt składa się z dwóch części: zabytkowej, obejmującej renowację budynku i jego otoczenia parkowego, a także drugiej części – rekreacyjno-społecznej.


Przypomnijmy, że zaplanowano wykonanie tarasów i sceny „pod chmurką” oraz wydzielenie nowych ścieżek pieszo-jezdnych. Gratką dla najmłodszych ma być nowy plac zabaw ze ścianką wspinaczkową i elastycznym podłożem wpisany w koło otoczone zielenią, za którą planuje się wykonać tor do jazdy na rolkach, hulajnodze i wrotkach.

Dorośli, podobnie jak w innych dzielnicach i sołectwach, będą mieli okazję skorzystać z siłowni pod chmurką oraz miejsca do ćwiczeń „street workout”. Siłownia, jak plac zabaw, będzie wpisana w okrąg otoczony zielenią. Pomysłodawcy projektu zaplanowali też montaż efektownej fontanny w kształcie kuli ziemskiej.


W tym miejscu powstanie także lodowisko i boisko – obiekt do wykorzystania przez cały rok, w sezonie zimowym będzie funkcjonował jako lodowisko, w pozostałym sezonie będzie pełnić funkcje boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę.

Całość uzupełni odpowiednia infrastruktura – toalety, dostęp do wody pitnej, zaplanowano również miejsce do zamontowania choinki świątecznej.

Projektem objęto również teren przy stawie. Planuje się wydzielenie parkingu, ścieżek, miejsc do odpoczynku, utworzenie miejsca do spotkań przy grillu czy nawet utworzenie i wydzielenie tarasu z leżakami. Wokół stawu ma także powstać ścieżka informacyjno-edukacyjna.

„Celem inwestycji jest utworzenie nowej, atrakcyjnej, międzypokoleniowej przestrzeni publicznej na terenie Leszczyn. Co bardzo ważne, patrzmy na to zadanie jako na dużą inwestycję, która ma służyć, nie tylko Leszczynom, ale wszystkim mieszkańcom Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny – zaznaczył Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki Grzegorz Wolnik. – Plac zabaw, ścieżki rekreacyjne, bezpłatne lodowisko, boisko, siłownia – powstają jako odpowiedź na potrzeby całej miejscowości”.

Zostaw komentarz