Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Remontuj z głową. Apel, aby w czasie prac nie niszczyć gniazd na budynkach

Facebook Twitter

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska apeluje, by nie niszczyć gniazd ptaków przy okazji remontów i termomodernizacji budynków. Źle prowadzone prace niszczą domy jerzyków, ale też wróbli, kawek, na budynkach gnieżdżą się jaskółki oknówki a nawet pustułki.

Jerzyk w piance montażowej, mimo, że trafił do specjalnego ośrodka nie udało się go uratować/ mat.prasowe RDOŚ

Ptaki gnieżdżą się w szczelinach budynków, w otworach wentylacyjnych lub w stropodachach. Prowadzenie prac w okresie lęgowym często prowadzi do śmierci zwierząt, zarówno piskląt, jak i dorosłych osobników. Zdarza się, że dostęp do gniazd jest zamurowywany, przez co giną nie tylko pisklęta, ale również ich rodzice, próbujący za wszelką cenę dostać się do młodych.

Jeśli prace budowlane wiążą się z niszczeniem siedlisk gatunków chronionych, wówczas konieczne jest zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Prowadzenie prac bez tej zgody jest złamaniem przepisów i wiąże się z koniecznością ich wstrzymania oraz możliwością poniesienia kary grzywny lub aresztu. W zezwoleniach tych zawsze określone zostają sposoby zabezpieczenia siedlisk tak, by w wyniku prowadzonych prac zwierzęta nie ucierpiały. W wielu przypadkach nakazujemy również montaż budek lęgowych.

– czytamy w apelu RDOŚ:

Mimo wielu apeli przyrodników i ornitologów, ciągle otrzymujemy zgłoszenia niszczenia ptasich gniazd. Jedyne, co możemy zrobić, to zgłosić sprawę na policję i współpracować z nią w celu wyjaśnienia danego przypadku.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska apeluje:

• do zarządców budynków i firm wykonujących remonty – o szczególną ostrożność i podejmowanie działań wyłącznie zgodnych z prawem, o odpowiednie przygotowanie i prowadzenie inwestycji,
• do ornitologów – o właściwy nadzór nad prowadzonymi pracami,
• do mieszkańców – jeśli jesteście świadkami niszczenia ptasich siedlisk, zgłaszajcie te sprawy bezpośrednio na policję lub straż miejską. Nawet jeśli my otrzymamy takie zgłoszenie, możemy je jedynie przekazać, nie zawsze od razu. A czasem te kilka godzin oczekiwania może okazać się kluczowe dla zatrzymania nielegalnie prowadzonych prac.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj