Remonty w knurowskim szpitalu. Czy pacjenci są bezpieczni?
Za kilka tygodni w szpitalu w Knurowie ruszy duży remont. Zmodernizowana zostanie Izba Przyjęć, prace prowadzone będą na oddziale chirurgii i w budynku administracyjnym. Na ten cel powiat gliwicki już przekazał trzy miliony złotych.
Końca dobiegają prace przy projektach, niebawem lecznica wystąpi o pozwolenie na budowę:
Wszystko, co jest związane z izbą przyjęć, a więc i sale zabiegowe, gabinety przyjęć, tam, gdzie USG, cała rejestracja- duża szeroko otwarta, sale operacyjne, ale całe też korytarze. To również obejmuje budowę podjazdu dla karetek, więc karetki będą po prostu wjeżdżały do zadaszenia tak, żeby oprzeć się warunkom atmosferycznym. Więc cała izba przyjęć, całą chirurgia, ale również na pierwszym piętrze zamykamy część administracji szpitalnej, gdzie będziemy mieli cały trakt endoskopowy. Czyli tak, jak w dużych szpitalach, jak w Katowicach czy w Sosnowcu, cały korytarz i wszystkie pomieszczenia staną się traktem endoskopowym, czyli tam pacjent będzie sobie wchodził, tam będą odrębne poczekalnie. Wszystkie sale podzielone na rodzaje endoskopów, sale wybudzeniowe, toalety itd.
-zapowiada Michał Ekkert, prezes szpitala w Knurowie. Lecznica ma sporo endoskopów, które kupiła z własnych środków, dostała też sprzęt od powiatu gliwickiego, a niebawem w szpitalu przybędą kolejne tym razem z inicjatywy magistratu.
Tych zabiegów będziemy wykonywali bardzo dużo. Zapraszamy wszystkich, bo lekarzy u nas nie brakuje, którzy te zabiegi wykonują. One są dla nas praktycznie nielimitowane, bo Narodowy Fundusz Zdrowia wszystkie nadwykonania w zakresie tych kosztochłonnych płaci, natomiast naszym jakby celem, byłoby zaopatrywanie krwawień z przewodu pokarmowego – dlatego będziemy mieć ten nowy sprzęt- bo takich ośrodków na terenie województwa śląskiego prawie nie ma.
Szpital w Knurowie w czasie remontu będzie przyjmował pacjentów bez ograniczeń:
Dlatego, że remont oddziału chirurgii będzie następował salami, czyli będziemy wyłączać powolutku niektóre sale i mamy w tym momencie drugą nazwijmy to chirurgię. Ten oddział wieloprofilowy, gdzie będziemy mogli pacjentów też położyć. Przy izbie przyjęć będziemy musieli to wykonywać tak, żeby te świadczenia zachować, tak więc wtedy będziemy, być może od tej drugiej strony przyjmowali, zresztą to muszę z personelem ustawić. W przypadku traktu endoskopowego problemu zupełnie nie ma, bo pracownie endoskopowe, które tam się obecnie znajdują wymagają remontu, jak i poszerzenia, bo cały kompleks- mamy akurat możliwość zabiegów po drugiej stronie korytarza, a tam pomieszczenia, które są w tej chwili dla lekarzy, ordynatora, sekretariat- z tym problemu nie będzie. My musimy zrobić tak, aby to było zupełnie nieuciążliwe dla personelu, dla pacjentów, natomiast te remonty należy wykonywać.
Prace powinny rozpocząć się na przełomie kwietnia i maja br., a zakończyć jesienią.