Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Renowacja murów obronnych w Żorach. Będzie sucha fosa, będzie uliczka przy samych murach

Facebook Twitter

Miasto pozyskało na ten cel ponad milion 400 tysięcy złotych dotacji. Przypomnijmy: mury pochodzą z XIV wieku, tak naprawdę nie wiadomo jak wyglądały kiedyś, na przestrzeni wieków były przebudowywane i rozbierane. Do dziś zachował się odcinek nieco ponad 400 metrów.

Na razie niewielki bo nieco ponad 30- metrowy odcinek murów wreszcie doczeka się odnowy, była ona bardzo potrzebna – mówi miejski konserwator zabytków w Żorach, Ewa Pańczyk:

Doczekają się pewnych prac restauratorskich, utrzymany zostanie obecny charakter tego muru. Nie będziemy go podwyższać, na to nie dostaliśmy pozwolenia konserwatora wojewódzkiego, więc on jakby w podobnym kształcie będzie odtworzony, z wykonaniem nowego lica, takiego który będzie bezpieczny i będzie przypominał  lico historycznego muru. Natomiast jeżeli chodzi o odcinek północy, ten który jest przy cmentarzu Klimka, trwają prace w tej chwili, badania nad murem i przygotowanie projektu dla całego tego odcinka. Projektu, który pozwoli w przyszłości  wykonać remont całkowity tych fragmentów.  

Najpilniejsze są prace na murze w rejonie cmentarza – dodaje Ewa Pańczyk. Projekt zakłada nie tylko prace na samym obiekcie, ale także między innymi odtworzenie suchej fosy czy wykonanie pierwszego etapu mającej tam powstać ścieżki rowerowej. Na tym jednak nie koniec:

Od wewnątrz zostanie odtworzony fragment uliczki przymurnej, czyli takiej uliczki, która przy murach szła i umożliwiała obejście murów od wewnątrz. Będziemy mieć przebicie w murach czyli umożliwimy sobie przejście właściwie już od samego Klimka, przez rynek w stronę Bramkowej i Ogrodowej (…).

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace przy murach powinny się zakończyć jeszcze w tym roku. Ich łączna wartość to blisko 2 i pół miliona złotych. Dodajmy, że miasto sukcesywnie wykupuje tereny, na których znajduje się mur i wokół niego, by bez problemu móc przeprowadzić kolejne, będące w planach prace renowacyjne muru obronnego.

Zobacz jak mają wyglądać mury po renowacji:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj