Renta wdowia i ogromne zainteresowanie świadczeniem
Rekordowe zainteresowanie rentą wdowią w naszym regionie. Na Śląsku już złożono ponad 53 600 wniosków, a w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku - ponad 9 700 wniosków (dane na 21.02.). Renta wdowia to połączenie renty rodzinnej z emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy.

Szacowany czas czytania: 02:33
Renta wdowia
Ale samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy, by skorzystać ze zwiększonego świadczenia – wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzeczniczka ZUS-u na Śląsku.
Beata Kopczyńska: Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny. Ja przypomnę dla kobiety to 60 lat, a dla mężczyzny 65 lat, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat – to w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50, czy nawet 53 lat, nie będzie miała prawa do renty wdowiej. Ze zwiększenia nie skorzystają także osoby, które pozostają obecnie w związku małżeńskim.
Wnioski można składać do końca lipca. Ważne, by robić to dokładnie, by unikać błędów:
Beata Kopczyńska: Klienci zaznaczają złe odpowiedzi albo w ogóle nie wypełniają rubryk. Konsekwencją takiego działania może być wydanie decyzji odmownej, bo zgodnie z podanymi w formularzu odpowiedziami, wnioskodawca może nie spełniać warunków, choć w rzeczywistości może być inaczej. Takim błędem, który się powtarza, to klienci, którzy przy informacji: „mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie” – zaznaczają odpowiedź „nie”. Taka odpowiedź może skutkować wydaniem decyzji odmawiającej przyznania renty wdowiej, bo warunkiem jest posiadanie prawa do co najmniej dwóch świadczeń. Trzeba zaznaczyć we wniosku odpowiedź „tak”.
Ale błędów zdarza się więcej:
Beata Kopczyńska: „Mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenia i oczekuję na decyzję w tej sprawie”. Klienci najczęściej pomijają udzielenie odpowiedzi na to pytanie dotyczące zagranicznych instytucji i zostawiają tutaj tą odpowiedź jako pustą, bez wypełnienia. Takie wypełnienie formularza spowoduje konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, co może wydłużyć przyznanie świadczenia.
Co ciekawe 90% wniosków złożonych o rentę rodzinną to wnioski kobiet. By dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego świadczenia warto wybrać się na spotkanie z pracownikami ZUS-u. Najbliższe 6 marca w Jastrzębiu w Urzędzie Miasta. Na to spotkanie trzeba się zapisać, zgłoszenia przyjmowane są do poniedziałku (03.03.). Numer telefonu mamy na radio90.pl. Kolejne zaplanowano na 11 i 27 marca w Rybniku oraz na 9 kwietnia w Raciborzu.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prowadzone będą zapisy do wzięcia udziału w spotkaniu w Jastrzębiu pod numerami telefonów: 32 4785214 lub 32 4785333 w dniach 25.02.2025 do 03.03.2025 r.
Godzina spotkania zostanie podana telefonicznie.
Czytaj także: