Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Republika Czeska: Na razie nie zamykają granic dla Polaków

Facebook Twitter

Pracujesz za granicą? Szukaj tam noclegu – taki przekaz płynie z komunikatu rządu w Republice Czeskiej. Uspokajamy, chodzi jednak o osoby, które pracują w Niemczech bądź Austrii.

Rząd w Pradze poinformował, że osoby pracujące za granicą od najbliższego czwartku będą mogli wyjechać na trzy tygodnie, po czym, jak wrócą do Republiki Czeskiej, muszą się poddać dwutygodniowej kwarantannie – pisze portal Zwrot.cz – Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Ograniczenie, podkreślmy, dotyczy tylko obywateli Republiki Czeskiej, którzy pracują w Niemczech i w Austrii. Te zmiany bardzo zaniepokoiły Polaków pracujących na Zaolziu.

Chciałem zapytać, dlaczego państwo nic nie głoszą na temat, że od czwartku w Cieszynie zamyka się granicę dla obywateli polskich, którzy pracują na terenie Czech. Czy państwo by to mogli wyjaśnić w jakiś sposób? Bo my jesteśmy zdezorientowani, jak to wygląda, a każdy z nas oczekuje tych wiadomości z niecierpliwością.

– prosi nas o interwencję nasz słuchacz. Katarzyna mieszka w Ochabach k. Skoczowa. Ale codziennie jeździ do Czeskiego Cieszyna.

– Słyszałam o tych zmianach i nie ukrywam, bardzo się tego boimy, gdyby takie zmiany weszły w życie

– mówi nasza rozmówczyni.

Już od zeszłego tygodnia mówi się o tym, że mają być granice całkowicie zamknięte. Niezależnie od tego, czy ty tutaj pracujesz, czy chodzisz, jeździsz. Słyszymy codziennie o zmianach, które mają być wprowadzone i codziennie z niepewnością idziemy do pracy i codziennie z niej wracamy. Ale chcemy pracować i docieramy do tej pracy.
Radio 90: Bo nie wiecie, czy zostaniecie na następny dzień wpuszczeni do Republiki Czeskiej.
Dokładnie tak. Monitorujemy to, nosze ze sobą komputer wte i we wte, bo jeszcze mam możliwość pracy z domu, jak coś się wydarzy. Ale jest nerwowo codziennie.

Na razie nic się nie zmienia, jeśli chodzi o granicę polsko-czeską

– uspokaja Szymon Brandys, polonijny dziennikarz, mieszkaniec Czeskiego Cieszyna.

Na razie nie ma powodów do obaw, czeski rząd wprowadził wprawdzie nowe ograniczenia, ale dotyczą one pracowników przekraczających granice z Austrią i Niemcami. Jeśli chodzi o zasady dotyczące pracy transgranicznej czy pracowników transgranicznych na granicy z Polską i Słowacją, to zostają one na razie utrzymane bez zmian.

Na razie nie będzie kwarantanny dla osób, które codziennie przekraczają granicę

– mówi Brandys.

Tak samo po powrocie z pracy polskich obywateli pracujących w Czechach, nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Jak jednak podkreślił na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček, jeżeli okaże się, że ryzyko w Polsce czy na Słowacji osiągnie ten sam poziom co w Austrii i Niemczech, to rząd będzie musiał wprowadzić jakieś obostrzenia. Na razie kieruje swoją uwagę na granice południowe.

Rząd w Pradze postanowił przedłużyć ograniczenia wolnego przemieszczania się osób do 1 kwietnia. Nie dotyczy to drogi do pracy, na niezbędne zakupy, do rodziny i do lekarza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj