Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Republika Czeska: Podwójne testy dla obywateli z „czerwonej” strefy. Tranzyt bez problemów

Facebook Twitter

Kolejna zmiana dotycząca przekraczania granicy z Republiką Czeską. Nasi południowi sąsiedzi od 5 lutego wprowadzają nową kategorię dla krajów o bardzo wysokim ryzyku zakażenia.

Cudzoziemcy, którzy nie pracują i nie uczą się w Czechach od piątku nie będą mogli wjechać do tego kraju bez koniecznych powodów. Zgodnie z nowymi przepisami dozwolone są także przyjazdy do placówek medycznych, na ślub i pogrzeb. Można też przyjechać do rodziny i najbliższych. Od piątku (05.02.) turystyka nie może być jednak powodem podróży do Republiki Czeskiej.

 

Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček na antenie czeskiej telewizji publicznej przypomniał, że takie same ograniczenia wprowadzono w Austrii, Niemczech i na Słowacji. Kontrole osób przyjeżdżających do Czech mają być prowadzone wyrywkowo.

Jak podaje „Głos” – Gazeta Polaków w Republice Czeskiej –

Każdy kto będzie chciał przekroczyć czeską granicę, przyjeżdżając z kraju oznaczonego na mapie kolorem pomarańczowym i czerwonym, będzie musiał jeszcze przed podróżą (nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy) wykonać test antygenowy albo PCR. To obostrzenie od 5 lutego będzie dotyczyło Finlandii, Grecji, Norwegii i Islandii (średnie ryzyko), a także Niemiec, Bułgarii, Węgier, Austrii i Polski (wysokie ryzyko).

Jednakże w przypadku tych ostatnich – oznaczonych na czerwono, czyli także Polski – dodatkowo najpóźniej do pięciu dni od przyjazdu konieczne jest wykonanie testu PCR a następnie jego wynik należy zgłosić do odpowiedniej dla danego regionu stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Dotąd przyjazdy w celach turystycznych i rekreacyjnych były zakazane, ale można było wjechać do Czech na okres 24 godzin, a kto chciał wjechać do Czech na dłużej musiał wypełnić elektroniczny formularz lokalizacyjny i okazać negatywny test na koronawirusa, który byłby wykonany nie później niż 72 godziny przed podróżą. Przy braku testu można było go wykonać w ciągu 5 dni w Czechach, a do uzyskania jego wyników obowiązywała kwarantanna.

Zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19 zostali objęci m. in.: pracownicy transportu międzynarodowego, obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy tranzytem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023