Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Restauracja w Cieszynie otwarta: „Mieliśmy do wyboru śmierć głodową albo pracę” [WIDEO]

Facebook Twitter

Restauracja otwarta mimo zakazu. W Cieszynie od piątku (08.01.) klienci jednego z lokali w centrum miasta mogą zjeść na miejscu, mimo obowiązujących obostrzeń. Na miejscu pojawiła się policja i Sanepid, był także poseł Przemysław Koperski, który stanął w obronie restauratorów.

Nikt póki co nie dostał mandatu, nie nałożono na razie kary administracyjnej. Lokal od czasu do czasu odwiedza policja i legitymuje klientów bez maseczek. Restaurację „U Trzech Braci” odwiedził Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z współwłaścicielem Tomaszem Kwiekiem:

Radio 90: Wchodzę do restauracji, gra muzyka, klienci siedzą, jak za dawnych czasów.

Tak, może nawet jeszcze nie za tak dawnych w sumie. Jeszcze pamiętamy to wszyscy jak to było.

Radio 90: Dlaczego zdecydowaliście się otworzyć restaurację?

Mieliśmy do wyboru śmierć głodową albo pracę i zarabianie na utrzymanie. Wybraliśmy to rozwiązanie. Słyszeliśmy o przypadkach samobójstw ludzi, którzy po stracie majątku nie wytrzymali tego psychicznie. Nie chcemy, by to samo stało się z nami.

Radio 90: Klienci przychodzą?

Klienci przychodzą, rezerwują stoliki.

Radio 90: Była policja?

Była policja, ogląda, legitymują ludzi, którzy nie mają maseczek.

Radio 90: Czyli bunt restauratorów?

Tak wielu ludzi mówi, ale niekoniecznie to trzeba tak nazywać. (…)

Klientów w cieszyńskiej restauracji nie brakuje. Żeby zjeść trzeba rezerwować stolik:

Radio 90: Skąd jesteście?

Z Wodzisławia Śląskiego. (…) Chcieliśmy wesprzeć chłopaków w tym, co robią. Uważam, że te obostrzenia, które są teraz, są kompletnie niezgodne z prawem. Zabroniono branży gastronomicznej zarabiać pieniądze, a ludzi mają, muszą opłacać swoje opłaty. To jest taki nasz kamyczek do tego, żeby im pomóc. (…) Szukaliśmy okazji, żeby wybrać się gdzieś na randkę, okazało się, że jest otwarta knajpa. (…) Chcemy wspomóc restauratorów, ja sam nim jestem, mam swoją działalność zamkniętą. (…) Chcemy im pomóc, już też jesteśmy zdesperowani. (…)

Restauratorzy z Cieszyna powołują się na swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz wyrok sądu w Opolu, który uznał że Sanepid nie może nakładać kar na podstawie rozporządzenia rządu. Można to zrobić dzięki ustawie lub ogłoszenia stanu wyjątkowego.

Zobacz materiał wideo z restauracji „U Trzech Braci” w Cieszynie:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj