Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Resztki jedzenia powinny trafić do kosza, nie na trawnik czy chodnik

Facebook Twitter

"Drogi sąsiedzie: wyrzucając śmieci na chodnik, nie dokarmiasz, nie pomagasz, lecz szkodzisz" - ulotki z apelem o to, by śmieci, a przede wszystkim resztki jedzenia trafiały do kubłów, a nie na ulicę - pojawiły się na wodzisławskich osiedlach.

fot.ehsanoqani/pixabay

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak poważnym zagrożeniem dla spacerujących psów czy kotów mogą być takie odpady:

Żyją w takiej niewiedzy i nadal uważają, że kości są dla psa dobrym pożywieniem, najgorsze co może być to kości z resztek kurczaka, które po złamaniu mają ostre zakończenia, które mogą zwierzaka bardzo zranić od środka, po prostu pokaleczyć. Nieraz były takie przypadki, że takie zwierzaki trafiały na stół operacyjny, bo doszło do perforacji żołądka czy jelita.

-Ostrzega Izabela Kozieł z rybnickiego stowarzyszenia Pet Patrol.

fot.user2014/pixabay

Wyrzucanie resztek jedzenia może też przyciągnąć nieproszonych gości…

Przede wszystkim jest to robienie śmietnika wokół siebie, bo takie resztki przyciągają nie tyle wolno żyjące koty ale również szczury. Trzeba też pamiętać o tym, że to co dla nas jest właściwe, to nie zawsze służy zwierzętom. Przede wszystkim jeżeli są to pokarmy mocno przyprawione ostrymi przyprawami, to tym zwierzętom sprawia ogromny ból i może się dla nich kończyć śmiercią.

fot.blende12 /pixabay

Przykładem może być chleb, który może zaszkodzić zwierzętom:

Przede wszystkim on szybko moknie. pleśnieje, a to w tym momencie staje się trucizną. Jeżeli chcemy dokarmiać ptaki czy gryzonie to tutaj musimy się zainteresować co jest właściwe dla tych zwierząt. Dla ptaków oczywiście jakieś ziarna, które można kupić prawie w każdym sklepie. Dokarmianie musi się odbywać z głową, przede wszystkim zawsze patrzmy przez okno jaka jest aura, czy to dokarmianie jest konieczne. Najrozsądniej jest właśnie w takie dni gdzie temperatura spada, jest dużo śniegu, te zwierzęta nie są sobie w stanie znaleźć tego pokarmu.

– Kończy Izabela Kozieł.

fot.PublicDomainPictures/pixabay

Dokarmianie w ciepłe dni może przynieść więcej szkody niż pożytku, bo zwierzęta zatracają przez to umiejętność samodzielnego zdobywania pokarmu, stają się zależne od człowieka.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2021