Rewitalizacja społeczna w Żorach czyli jak poradzić sobie z bezrobociem, alkoholizmem i ograniczonym dostępem do infrastruktury edukacyjnej
Bezrobocie, alkoholizm, brak dostępu do infrastruktury edukacyjnej - to najważniejsze problemy w ocenie żorskich urzędników, z którym będą musieli sobie poradzić w najbliższych latach. Kończą się właśnie prace nad gminnym programem rewitalizacji.
Rewitalizacja społeczna w Żorach
Badaniami i analizą objętą dwie dzielnice Rój oraz Stare Miast – mówi Marek Skowron Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Żory:
Marek Skowron: To jest taki dokument, który ma skupić się na tych naszych problemach społecznych, gospodarczych, wątkach związanych z dostępnością do infrastruktury edukacyjnej. Problemy ciągle jeszcze związane z takimi rzeczami jak bezrobocie, alkoholizm. Te wszystkie negatywne tendencje, które gdzieś tam musieliśmy zauważyć przy tworzeniu tego dokumentu, które są specyficzne dla poszczególnych obszarów naszego miasta. Obszar dzielnicy Rój – mówimy o okolicach osiedla Gwarków, a z drugiej strony tutaj mamy ciągle jeszcze obszar naszego żorskiego śródmieścia.
Mamy inne problemy społeczne niż sąsiednie miasta – mówi Marek Skowron Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Żory:
Marek Skowron: Co jest specyficzne dla Żor np. w porównaniu do sąsiedniego Rybnika – te kwestie związane z transformacją naszego górnictwa. U nas w Żorach ten obszar Rój – on jest powiązany z tą pierwszą transformacją, czyli przełom wieku, kiedy została zamknięta kopalnia Żory, co miało w pewien sposób swoje odzwierciedlenie w problemach. Wątek terenów pokopalnianych, które nie zostały zagospodarowane we właściwy sposób jest widoczny i ma swoje skutki też w obszarze przestrzennym.
Co ma być lekarstwem ? Projekty społeczne – odpowiada Skowron, ale żeby je skutecznie realizować potrzebna jest atrakcyjna dla mieszkańca infrastruktura:
Marek Skowron: W tamtej perspektywie finansowej, też w tym starym programie rewitalizacji, żeśmy wydali potężne nakłady inwestycyjne, zarówno jeżeli chodzi o ten obszar Śródmieścia, jak i obszaru Roju. I tak mamy tutaj zrewitalizowany dworzec PKP, mamy obiekt biblioteki, który został przeznaczony na cele społeczno-kulturalne, a z drugiej strony w Roju mamy obiekt przebudowanego basenu. Jest to wielki kompleks rekreacyjno-sportowy, który chcemy właśnie w tym nowym Gminnym Programu Rewitalizacji dalej rozwijać. Dziś widzimy ciągle w tym miejscu potencjał do wdrożenia nowych funkcji, do realizacji nowych inicjatyw.
Gminny program rewitalizacji w Żorach ma zostać uchwalony na wiosnę przyszłego roku.
Czytaj także:
- Pijany kierowca w Żorach. Nie przeszkadzała mu jazda na samej feldze
- Boiska Orlik w Żorach przejdą remont. Znalazły się na to pieniądze