Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Richard Bona & Mandekan Cubano na otwarcie 31. Silesian Jazz Meetingu

Facebook Twitter

W niedzielę, 20.11., o godzinie 18.00 pierwszy z trzech dni XXXI Silesian Jazz Meeting. Wystąpi Richard Bona & Mandekan Cubano. Pozornie lekki głos, niesamowity kunszt gry na basie, wyjątkowa umiejętność pisania i aranżowania piosenek oraz zdolność uczenia się gry na praktycznie dowolnym instrumencie przez obserwowanie - czynią Richarda Bonę rzadkim typem afrykańskiego artysty o przekraczającej granice kulturowe reputacji.

Jego nowy album HERITAGE jest kompilacją sztuki inspirowanej wspólnym dziedzictwem, bogatym folklorem i tradycyjną muzyką Zachodniej Afryki i Kuby. Usiądź wygodnie i doświadcz sztuki mającej cel, starannie przygotowanej przez Richarda Bona i Mandekan Cubano fuzji dźwięków, która łączy kultury poprzez zdolność przemawiania uniwersalnym językiem muzyki.

Muzyka to więcej niż tylko komunikat zawarty w melodii, to wylew uczuć czyjejś duszy wyrażony w głęboko osobisty sposób – właśnie taką rolę pełni „Heritage”. Jest oknem muzycznej sprawności Bony i Mandekan Cubano na lata przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie historii. Choć to pierwszy afro-kubański album Bony, nie jest to jego pierwsze przedsięwzięcie na scenie muzyki afrykańskiej – to raczej kulminacja dziesięcioleci doświadczenia w różnych gatunkach, tworząca wiarygodną ekspresję kultury poprzez dźwięk.

Zachowując tradycje zachodnioafrykańskich niewolników Cabildo, Bona i Mandekan Cubano przenoszą muzykę, taniec, rytuały i przekazywaną ustnie historię z wyspy do Twojego domowego zacisza. Czerpiące inspirację u swych korzeni motywy utworów Bony poruszają kwestie międzynarodowe i odzwierciedlają jego pragnienie wykorzystania muzyki do zajęcia stanowiska w sprawie ciemiężonych bądź zapomnianych kultur, których przedstawiciele tak walecznie torowali drogę życiu, którym obecnie żyjemy. Polirytmiczny takt wyczuwany w wielu utworach paradoksalnie służy jako pomost łączący muzykę afrykańską i kubańską.

W dzisiejszym społeczeństwie często zostajemy uwięzieni w sztywnych ramach stylów życia, odzwierciedlających jedynie jeden typ kultury lub wpływów muzycznych. Jednak nasz świat jest ogromny, zróżnicowany, wsparty na pięknym splocie wielu środowisk. Bez tego zróżnicowania nasz świat, szczerze mówiąc, przestałby być „światem”. Sama jego definicja mówi, że jest „ziemią wraz ze wszystkimi państwami, ludźmi i naturalnymi cechami”. W efekcie album ten służy informowaniu słuchaczy o pięknie tworzonym przez trwających przy swych korzeniach, będących jednocześnie otwartymi na naukę od innych. Osobno odnosimy sukcesy, lecz razem – rozwijamy się.

źródło: teatrziemirybnickiej.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023