Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

RIO przypomina: za strajk nie ma pieniędzy

Facebook Twitter

Regionalna Izba Obrachunkowa stanowczo przypomina, że za dni strajkowe nie należy się wynagrodzenie. Jak mówi Marek Gajda, rzecznik Urzędu Miasta w Radlinie, przepisy nie pozwalają wprost na wypłatę pensji protestującym nauczycielom.

Te samorządy, które wypowiedziały się w taki sposób bardzo „pro nauczycielski” w tym temacie, tutaj musimy pamiętać, że to były zazwyczaj deklaracje, że „będziemy się starali wynagrodzić te dni”, w jakiś sposób, nie precyzując jeszcze dokładnie, w jaki sposób to zostanie rozwiązane; albo wprost mówią o puli środków przewidzianych z nagród czy dodatków. Musimy pamiętać, że jeśli chodzi o nagrody czy dodatki, one wszystkie posiadają swoje regulaminy, więc też nie jest prosto powiedzieć 1:1, że te środki zostaną przewidziane na wynagrodzenie za te dni strajkowe. Tak jak powiedziałem, co do litery prawa, nie ma możliwości, instytucje nas kontrolują, bardzo mocno pilnują tego.

Jak akcja strajkowa przebiega w Radlinie?

Akcja protestacyjna nadal trwa w naszych szkołach, w szkołach, które są prowadzone przez samorząd gminny oraz w szkole ponadpodstawowej czyli w szkole zawodowej. Działają przedszkola, akcja protestacyjna w przedszkolach trwała tylko przez dwa dni, więc już można korzystać z tych placówek. Odbyły się również egzaminy, tutaj nie było problemów, udało się skompletować skład komisji, również urzędnicy, pracownicy urzędu, którzy posiadają specjalne kwalifikacje, byli członkami komisji i udało się to zadanie zrealizować.

A strajk trwa, wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi nauczycieli.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj