Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

RIO zakwestionowała uchwały Rady Miasta w Wodzisławiu

Facebook Twitter

Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwały Rady Miasta w Wodzisławiu, jakie zostały podjęte na lutowej sesji. Jakich nieścisłości dopatrzyła się RIO?

rio

Uwagi dotyczą dwóch dokumentów, jeden z nich RIO uchyliła w całości.

Mówi o tym prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca:

Mieczysław Kieca: Chodzi o to, że rada nie ma kompetencji co do tego, żeby tworzyć wieloletnie przedsięwzięcia. Chodziło o ulicę PCK. Także obietnice składane mieszkańcom, że coś sobie wprowadzimy, są po prostu obietnicami bez pokrycia. Jest to przekroczenie uprawnień. W przypadku drugiej uchwały Rada odebrała wynagrodzenia pracownikom Centrum Usług Wspólnych i przekazała to na nowe zadania. RIO także tutaj dopatrzyło się przekroczenia uprawnień. Nakazało to poprawić do 30 dni. Także rada na tej sesji obiecała wynagrodzenia pewnej grupie osób, która była na sali. Tutaj RIO uznało także, że przekroczyła kompetencje w tym zakresie.

rio

Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia Śląskiego

Projekt remontu ulicy PCK został wpisany do budżetu na ten rok, ale władze miasta zwracały uwagę, że jest nierealny, bo nie ma na to środków. Pomimo to radni w lutym zdecydowali, by rozłożyć inwestycję w czasie i wpisali ją do wieloletniej prognozy finansowej, czego zdaniem RIO nie mogli zrobić bez zgody prezydenta. A jakie mogłyby być skutki drugiej z zakwestionowanych przez izbę uchwały, tzn. zabrania pieniędzy na wypłaty dla pracowników Centrum Usług Wspólnych i przekazania ich na inne cele?

Mieczysław Kieca:  W kwietniu dyrektor musiałby złożyć wypowiedzenia osiemnastu pracownikom, co tak naprawdę skończyłoby się paraliżem miasta za 2, 3 miesiące, jeżeli księgowe i kadrowe odeszłyby z pracy. Tak te osoby zostały potraktowane przez radę, a pieniądze z ich wynagrodzeń rada dała na plan zagospodarowania przestrzennego. Tam w ogóle nie są potrzebne środki, bo umowa jest podpisana i na tak zwany program Woda Plus, którego uchwałę rada dopiero złożyła.

A mówimy o działaniach sprzed miesiąca. Także w moim przekonaniu była to czysta złośliwość wymierzona w tych pracowników, którzy bardzo ciężko pracują. RIO dopatrzyło się tu istotnego naruszenia prawa i wezwało radę do poprawienia tej uchwały w terminie 30 dni. W przypadku, jeżeli rada tego nie wykona, szef kolegium zapowiedział uchylenie uchwały z lutego w tym zakresie.

Równocześnie radni obiecali podwyżki dla pracowników obsługi placówek oświatowych, jednak Regionalna Izba Obrachunkowa również zakwestionowała tę decyzję, uznając, że zabezpieczenie pieniędzy przez wodzisławskich radnych na ten cel jest przekroczeniem ich kompetencji.

Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023