Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

RMKS Rybnik powitał Mistrzynie Świata w szpadzie. Historyczny sukces polskiej szermierki

Facebook Twitter

Był tort, kwiaty, upominki, szpaler ze szpad, gromkie sto lat i gratulacje. Sekcja szermiercza RMKS Rybnik powitała wczoraj (13.04.) w klubie swoje zawodniczki Alicję Klasik i Kingę Zgryźniak Mistrzynie Świata juniorek w szpadzie.

Na zakończonych kilka dni temu w Bułgarii mistrzostwach świata, polskie szpadzistki zdobyły złoty medal, a Alicja Klasik wywalczyła Indywidualne Wicemistrzostwo Świata. RMKS Rybnik z kolejnymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Na miejscu był Arkadiusz Żabka:

Radio 90: Wielkie gratulacje dla Was.

Alicja Klasik: Dziękujemy bardzo. Myślę, że teraz już trochę emocje opadły. Chociaż z drugiej strony po wygranym meczu i tym całym turnieju też tego nie czułam. Dopiero jak wróciłam do domu, uświadomiłam sobie to, że jesteśmy Mistrzyniami świata. Muszę powiedzieć, że to jest super uczucie.

Kinga Zgryźniak: Ja też tak jak Alicja dopiero po przyjeździe bardziej odczułam to wszystko. Rodzina się cieszyła jeszcze bardziej niż ja. To też takiego kopa do tego, że w końcu jestem Mistrzynią Świata.

Alicja Klasik, RMKS Rybnik

Alicja Klasik, RMKS Rybnik

Radio 90: Zwykle władacie szpadą, dzisiaj władałyście pięknie nożem, krojąc tort. To jest fajnie czuć takie wsparcie od koleżanek, kolegów z klubu?

Kinga Zgryźniak: Bardzo fajnie. Fajnie jest wracać tutaj i widzieć, że mieliśmy tylu ludzi, którzy nas wspierali w dążeniu do naszych sukcesów.

Alicja Klasik: Fajnie, że wracając tu, widzimy, jak dużo ludzi z nami przeżywało te zawody. Jest to naprawdę bardzo wspierające.

Kinga Zgryźniak, RMKS Rybnik

Kinga Zgryźniak, RMKS Rybnik

RMKS Rybnik. Historyczne sukcesy klubu

Trener polskiej kadry juniorek Artur Fajkis nie ukrywa, że to ogromny sukces drużyny która budowana była od lat:

Artur Fajkis: Jak ja mam się czuć? Ja po prostu jestem dumny z tego i bardzo się cieszę, że to, co robię, jednak daje efekty. Obojętnie w jakiej dziedzinie, jeżeli coś się robi, coś wychodzi w taki sposób jeszcze z materiałem ludzkim, który jest trudny do okiełznania, to jest fantastyczna sprawa. Były drużynowymi brązowymi medalistkami mistrzostw świata dwa lata temu w Kairze. Były srebrnymi medalistkami w zeszłym roku, no i w tym roku mamy złoto. Ja myślę, że na tym się nie zatrzymamy, bo ta drużyna dalej będzie dojrzewała do tego, żebyśmy mogli gdzieś tam za chwilę pojawić się w tych seniorskich imprezach.

Artur Fajkis, RMKS Rybnik

Prezes RMKS Rybnik Krystian Fajkis przyznaje, że to fantastyczny sezon dla zawodniczek rybnickiego klubu:

Krystian Fajkis: W tym roku dziewczyny praktycznie zdobyły wszystko. Zaczęły od mistrzostw Polski, gdzie w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej zgarnęły wszystkie medale. Później były mistrzostwa Europy, gdzie znowu zdobyły złoty medal, znowu tytuł Mistrzyń Europy i teraz świat i podsumowanie tego w drużynie i srebrny medal indywidualnie. Jest to na pewno jakiś kolejny etap kariery dziewcząt. Kinga już przechodzi do wyższej kategorii wiekowej- młodzieżowca. Już jest teraz perspektywa walki w kategorii seniorskiej i gdzieś tam cały czas za nami, gdzieś tam jest ta kwalifikacja olimpijska. No i bardzo na to liczymy. Jeżeli się nie uda teraz na zawody w Paryżu, to już z całą pewnością na następne igrzyska olimpijskie.

Mistrzynie witała także Małgorzata Wróbel prezes Towarzystwa Przyjaciół Rybnickiej Szermierki oraz Wincenty Mura honorowy prezes TPRS:

Małgorzata Wróbel: Były emocje, ogromne święta Wielkiej Nocy, a my przed telewizorami, słuchając wiadomości i oglądając w internecie fantastyczne zdjęcia. Ogromny sukces! Gratulacje dla dziewczyn! A my cóż, jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi.

Wincenty Mura: To jest wręcz nieprawdopodobne, bo i w mistrzostwach Europy, i mistrzostwach świata, i do tego indywidualnie, i na mistrzostwach świata, i na mistrzostwach Europy. Tego w historii rybnickiej szermierki to mogliśmy tylko pomarzyć. A w ogóle to jest historia polskiej szermierki.

Małgorzata Wróbel prezes Towarzystwa Przyjaciół Rybnickiej Szermierki oraz Wincenty Mura honorowy prezes TPRS

Poniżej zdjęcia z powitania Mistrzyń Świata Juniorek w szpadzie Alicji Klasik i Kingi Zgryźniak.

Oficjalna strona klubu: http://www.rmks.rybnik.pl/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj