Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rodzaje obciążeń sprężyn naciskowych – sprawdź co musisz wiedzieć [materiał partnera]

Facebook Twitter

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ze sprężynami naciskowymi spotykamy się najczęściej. Bardzo prosta konstrukcja, a jednocześnie duża funkcjonalność, decydują o ich szerokim zastosowaniu. Praca tych elementów opiera się w dużej mierze na przejmowaniu obciążeń. Jakich? Ile wytrzyma takie akcesorium? Zobaczmy!

Fot. mat. nadesłane

Czym są sprężyny naciskowe?

Być może zastanawiasz się, czym w ogóle są omawiane elementy? Otóż mowa o produktach wykonanych z tworzywa metalowego, składającego się z wielu zwojów. Pomiędzy nimi występują wolne przestrzenie, które umożliwiają im zbliżanie się do siebie wskutek oddziaływania siły zewnętrznej. Jest to mechanizm odwrotny do tego występującego w sprężynach naciągowych długich i krótkich.

Warto mieć na uwadze, że zestaw sprężyn naciskowych może zawierać bardzo różnorodne elementy. Można tu wskazać na przykład na sprężyny naciskowe od Cloos – jednej z najbardziej renomowanych firm w branży.

Można u nich kupić modele: stożkowe, faliste, naciskowe, czy walcowe. Powyższy podział powstał poprzez zastosowanie kryterium kształtu. Jak nietrudno się domyślić, sprężyny stożkowe naciskowe przyjmują kształt stożka, a sprężyny walcowe naciskowe – walca. Jednak kształt to tylko jedna z kilku różnic między nimi.

Większość modeli to sprężyny stalowe. Niewątpliwie stal to materiał najlepiej nadający się do konstrukcji tego typu elementów. Jest wytrzymały mechanicznie, a do tego pozwala tworzyć rozmaite kształty. Możliwe jest też dodatkowe zabezpieczenie go – na przykład przed korozją.

Sprężyny poddawane naciskom

Z definicji sprężyna naciskowa służy przejmowaniu obciążeń. Jej zadaniem jest zwykle amortyzacja. Przejmuje ona obciążenia innych elementów, chroniąc w ten sposób konstrukcję urządzenia, maszyny czy dowolnego przedmiotu. Element stale przyjmuje obciążenia odgórne. Ten typ obciążeń jest dla sprężyn naciskowych naturalny. Są one przystosowane do ich znoszenia, jednak oczywiście w ograniczonym stopniu. Przekroczenie maksymalnego dopuszczalnego obciążenia może doprowadzić do uszkodzenia elementu.

Jednak sprężyny poddaje się również innym naciskom. Najgroźniejsze są obciążenia boczne. Mowa o niepożądanych obciążeniach, będących niejako skutkiem ubocznym naturalnych obciążeń w innych częściach maszyny. Właściwe dobranie sprężyn i poprawny montaż są kluczowe dla redukcji tego typu obciążeń.

Sprężyny stalowe, a obciążenia statyczne i dynamiczne

Warto dokonać jeszcze rozróżnienia na obciążenia statyczne i dynamiczne. W tym pierwszym przypadku mowa o stałym nacisku, ustępującym dopiero po dłuższym czasie. Natomiast obciążenia dynamiczne to naciski następujące po sobie w krótkich okresach, „seriach”.

W przypadku dużych obciążeń statycznych dobrze spisują się sprężyny walcowe naciskowe. Nieźle sprawdzają się też modele stożkowe. Większość sprężyn falistych to konstrukcje stanowiące kompromis dla potrzeb w zakresie znoszenia obciążeń zarówno statycznych, jak i dynamicznych. W przypadku obciążeń dynamicznych stosuje się głównie sprężyny naciskowe wibracyjne. To specjalny model dostosowany do znoszenia dynamicznych, a przy tym długotrwałych obciążeń.

Na sprężyny naciskowe oddziałuje wiele czynników, przez co są poddawane różnorodnym obciążeniom. Należy brać to pod uwagę, wybierając odpowiednie modele. Korzystając z oferty dobrych producentów, można być spokojnym o efektywną pracę i długą żywotność tych elementów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024