Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rodzinny ekopiknik w Czerwionce-Leszczynach. Atrakcje, prezenty, konkursy, zabawy [materiał partnera]

Facebook Twitter

Moc atrakcji już w najbliższy czwartek (23.09.) w Czerwionce- Leszczynach. Na terenie Zameczku w Leszczynach odbędzie się rodzinny piknik połączony z warsztatami, zabawami i prezentami dla uczestników. Na finał wydarzenia w pięknym otoczeniu przyrody zagra zespół Carrantuohill. Co dokładnie będzie się działo?

W ramach projektu „Dbajmy segregujmy, reagujmy”, którego celem jest promocja troski o środowisko naturalne ze szczególnym uwzględnieniem zasad prawidłowej gospodarki odpadami, w czwartek na terenie zameczku w Leszczynach odbędzie się rodzinny ekopiknik. Jakie atrakcje zaplanowali organizatorzy?

Hanna Piórecka-Nowak: Odbędą się m. in. warsztaty z kompostowania, z roślinnej kuchni zero waste, z tworzenia bomb nasiennych, tworzenia domków dla owadów, domowego ekoogródka. Będą też pełne wrażeń ekoanimacje dla najmłodszych uczestników, a szczególnym punktem programu tego ekopikniku jest gra miejska. Po raz pierwszy na terenie leszczyńskiego zameczku odbędzie się gra miejska, która będzie nawiązywała do ekologii i historii zameczku.

-zapowiada Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach.

Uczestnicy gry miejskiej będą mieli okazję przenieść się w przyszłość:

Hanna Piórecka-Nowak: Będzie ona przygotowana przez grupę aktorów we wspaniałych kostiumach, charakteryzacjach. Uczestnicy przeniosą się w przyszłość do drugiej połowy XXI wieku. W wyniku zmian klimatycznych, niedoborów wody, pogorszenia się warunków środowiskowych, na naszej planecie doszło do niezwykle niepokojących zjawisk. Czy będziemy w stanie stawić im czoła, a może wspólnie uda nam się poprawić los planety. Gra jest dla wszystkich, dla małych i dużych. Wstęp jest wolny, zachęcamy do udziału w tej grze.

Chętni do udziału w grze miejskiej mogą zgłaszać się pod adresem mailowym zwierzakidg@gmail.com albo zgłosić się bezpośrednio przed. Udział w zabawie jest bezpłatny. W konkursach na pikniku będzie można zdobyć gry planszowe, przygotowano też broszury informacyjne z ciekawostkami związanymi z gospodarowaniem odpadów. To nie wszystko, atrakcji na pikniku będzie dużo więcej:

Hanna Piórecka-Nowak: Mamy aż 500 bawełnianych toreb na zakupy po to, żebyśmy ograniczali korzystanie z plastikowych reklamówek, mamy saszetki z nasionami kwiatów. Zachęcamy, żebyśmy nie siali śmieci wokół siebie, a siali piękne kolorowe kwiaty. Mamy też słoiki z miętą. Dla tych, którzy jeszcze nie poczuli mięty do Czerwionki-Leszczyn, będą mieli okazję taki słoiczek zdobyć w czasie naszego pikniku.

Na pikniku będzie można skorzystać z wielu warsztatów m. in. z przydatnego kompostowania:

Elżbieta Student: Dzisiaj nie powinniśmy mówić już, jak prawidłowo segregować odpady, tylko o tym, co zrobić, żeby tych odpadów było mniej, tym bardziej że bioodpady sami w łatwy sposób możemy zagospodarować. Warsztaty z wermikompostowania? Co to takiego? Tego dowiecie się już w najbliższy czwartek na zameczku w Czerwione-Leszczynach

-mówi Elżbieta Student, naczelnik wydziału gospodarowania odpadami w Urzędzie Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

Elżbieta Student, naczelnik wydziału gospodarowania odpadami w Urzędzie Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach

Jedną ze stałych darmowych atrakcji przy zameczku w Leszczynach jest mini słuchowisko:

Hanna Piórecka-Nowak: Treść tego słuchowiska została opracowana na podstawie lokalnej bibliografii książek pań Weroniki Zieleźnej i Aleksandry Ostro oraz materiałów pana Krzysztofa Klucznioka. W tej aplikacji jest mowa o najważniejszych wydarzeniach rodu Barteltów, ale także o ogrodach, stawach, o ich funkcji. Możemy spacerować na terenie parku wokół zameczku i dowiedzieć się nieco więcej o tym, co się działo w tych miejscach ponad sto lat temu.

– zachęca Hanna Piórecka-Nowak. Aby skorzystać z aplikacji wystarczy ściągnąć na smartfon kod QR znajdujący się na tablicy informacyjnej przy zameczku i odebrać połączenie za pomocą wyświetlającej się ikony z zieloną słuchawką.

Przypomnijmy, rodzinny ekopiknik w Czerwionce-Leszczynach odbędzie się w najbliższy czwartek (23.09.) w godzinach od 16.00 do 19.00. W ramach projektu „Dbajmy segregujmy, reagujmy”przygotowano także podłogowe gry, które trafią do wszystkich przedszkoli na terenie gminy.

Podłogowe gry przygotowane dla przedszkoli w gminie. Na zdjęciu od lewej. Elżbieta student, naczelnik wydziału gospodarowania odpadami w Urzędzie Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach oraz Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach

Projekt jest dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Całkowita wartość projektu to około 70 tys. złotych, w tym dofinansowanie około 35 tys. złotych.

Kontakt

Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce- Leszczynach

  • ul. Parkowa 9,
  • 44-230 Czerwionka-Leszczyny
  • telefon: +48 32 42 959 11
  • e-mail: informacja@czerwionka-leszczyny.com.pl

Burmistrz Gminy i Miasta

  • Wiesław Janiszewski
  • telefon: +48 32 43 13 355
  • e-mail: bm@czerwionka-leszczyny.com.pl

www.czerwionka-leszczyny.pl

Czerwionka-Leszczyny w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, YouTube.

Jak dojechać do zameczku w Leszczynach

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj