Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rok po tragedii w Zofiówce. Uczczono pamięć ofiar

Facebook Twitter

Uczczono pamięć dziesięciu ofiar katastrofy górniczej w kopalni Zofiówka. Dziś (23.04) w cechowni Ruchu Zofiówka złożono kwiaty i zapalono znicze. To była skromna uroczystość- informuje Jastrzębska Spółka Węglowa. Mija rok po tragedii w Zofiówce

Rok po tragedii w Zofiówce. Uczczono pamięć ofiar
fot.D.Lach/ jsw.pl

Rok po tragedii w Zofiówce

Do tragedii doszło 23 kwietnia 2022 roku, a przyczyną wypadku był wysokoenergetyczny wstrząs połączony z wyrzutem metanu.

W cechowni Ruchu Zofiówka złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrof. W skromnej uroczystości wziął udział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW, a także dyrektorzy kopalni, przedstawiciele związków zawodowych oraz rodziny zmarłych górników.

– czytamy na stronie JSW. W kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie Ruch Zofiówka w przodku D4a na poziomie 900 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie wypadku było 52 górników, 42 z nich wyszło o własnych siłach, z 10 pozostałymi urwał się kontakt. Jak się okazało w kolejnych godzinach akcji – wszyscy zginęli. Akcja ratownicza trwała cztery dni.

Rok po tragedii w Zofiówce. Uczczono pamięć ofiar

fot.D.Lach/ jsw.pl

W minionym tygodniu uczczono także pamięć ofiar katastrofy w kopalni Pniówek w Pawłowicach, w której zginęło dziewięciu górników, a siedmiu wciąż jest poszukiwanych. To był jeden z najbardziej dramatycznych dni w historii polskiego górnictwa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj