Rola kobiet w powstaniach śląskich i plebiscycie. Ważna wystawa Marty Frej [FOTO, LIVE]
60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie" to tytuł wystawy Marty Frej. To lekcja historii opowiadająca o roli kobiet w działaniach zbrojnych, politycznych i społecznych, jakie miały miejsce na Górnym Śląsku w latach 20. XX wieku.

O wystawie
„60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”, to edukacyjny projekt Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (obecnie Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego), jednostki kultury samorządu województwa śląskiego skupiony na historii kobiet regionu i skierowany do szerokiego grona odbiorców.
Projekt „60 na 100” został zrealizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego z okazji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

wystawa pt. „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”. Autorka: Marta Frej
Przedsięwzięcie w pierwszej części polegało na stworzeniu wystawy tematycznej w formie 30 grafik z wizerunkami kobiet związanych z powstaniami i plebiscytem, ale także szerzej z historią Górnego Śląska, które zostały przedstawione w postaci tzw. „memów” przez cenioną artystkę z województwa śląskiego Martę Frej. Grafiki w formie wielkoformatowej wystawy są zapleczem do organizacji lekcji edukacyjnych, gier edukacyjnych, wystaw, spacerów lub wieczornic historycznych.

wystawa pt. „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”. Autorka: Marta Frej
Dlaczego „Sąsiadki”?
Projekt zakłada, że 30. bohaterek wystawy zostanie w trakcie trwania projektu zestawionych z 30. teraźniejszymi liderkami. Do 2022 roku powstanie publikacja pt. „SĄSIADKI”. Celem albumowego wydawnictwa będzie opisanie herstorii 60. kobiet w sposób ciekawy i przynoszący refleksję o zmianie roli kobiet na Górnym Śląsku, ale także będzie to forma aneksu historycznego, rodzaj uzupełnienia postaciami kobiecymi historii powstań śląskich.
Wybrane sylwetki bohaterek wystawy

Aniela Wolnik (1900-1957)- harcerka, działaczka jako sanitariuszka w czasie powstań śląskich. Na front ruszyła z 5. Rybnickim Pułkiem Piechoty. Zwana „Śląską Inką”. Za wyjątkową postawę i bohaterstwo otrymała Krzyż Virtuti Militari.

Dorota (Dora) Kłuszyńska (1876-1952). W latach 1918-1920 członkini Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, lewicowa polityczka i działaczka kobieca. Redagowała „Głos kobiet”. Senatorka I, II, III kadencji, posłanka na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji

Halina Stęślicka (1897-1956). Najmłodsza posłanka na Sejm I kadencji, sekretarka „Podkomisji Konstytucyjnej dla Spraw Autonomii Śląska”. Członikini Górnośląskiego Związku Towarzystw Polek, redaktorka „Głosu Polek”, uczestniczka trzech powstań.

Teodora Dombkowa (1874-1950)- założycielka pierwszego Polskiego Towarzystwa Kobiet na Górnym Śląsku, które powstało w Bytomiu w 1900 r. Współzałożycielka towarzystw kobiecych w Lipinach, Rudzie, Mikulczycach, Radzionkowie i wielu innych.
Wystawę w holu głównym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku można oglądać do 02 października.
Zobacz nasz wirtualny spacer po wystawie:
Wystawa Marty Frej pod tytułem „60 na 100” Sąsiadki głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie jest do zobaczenia w holu głównym Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku. Potrwa do piątku (02.10.). To idealny sposób na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza w tę pogodę. Polecamy. Więcej na www.radio90.pl.
Opublikowany przez Radio 90 Środa, 30 września 2020
Zobacz nasze zdjęcia:
Czytaj także: