Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem na Śląsku

Facebook Twitter

W ciągu ostatniej doby wykryto 286 nowych przypadków. 136 osób wyzdrowiało. Jest też 7 ofiar pandemii, a wśród nich mieszkańcy naszego regionu: 81-letni mieszkaniec powiatu wodzisławskiego i 73-letni mężczyzna z Rybnika.

fot.fernandozhiminaicela/pixabay.com

Jak informuje Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, najwięcej zakażeń odnotowano w powiatach: żywieckim (29), kłobuckim (26), częstochowskim (46), Rudzie Śląskiej (20) i Katowicach (14).

Pojawiły się nowe ogniska zakażeń, m.in. w Urzędzie Miejskim w Pszowie, w którym obecnie wykryto 6 zakażonych pracowników. Przebywają oni w izolacji domowej w dobrym stanie, a 11 kolejnych urzędników jest w kwarantannie. Wstrzymano przyjęcia na oddział neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju po tym, gdy okazało się, iż 4 pielęgniarki mają pozytywny wynik SARS-CoV-2. Aktualnie cały personel jest w trakcie pobierania wymazów do badań.

6 strażników Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej przebywa w izolacji domowej z powodu zakażenia, a 6 kolejnych jest w kwarantannie.

W powiecie kłobuckim, który obecnie jest w strefie czerwonej, pojawiają się zakażenia od osób chorych, które wykryto w minionych tygodniach u pracowników jednego z większych zakładów pracy. Niestety, pojawiło się nowe ognisko w kłobuckim szpitalu, w którym służby sanitarne odnotowały już 10 zakażonych osób wśród personelu i 8 pacjentów oddziału wewnętrznego.

Również w szpitalu miejskim w Częstochowie wykryto ognisko koronawirusa, a badania na oddziale geriatrycznym ujawniły 17 zakażonych pacjentów i 8 członków personelu.

Zakażenie pojawiło się także w klasztorze OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie, w którym służby sanitarne objęły izolacją 25 chorych zakonników.

W Szczekocinach z kolei z jednym z przedsiębiorstw badania wykazały zakażenia u 5 pracowników, którzy zostali odizolowani, a pozostali pracownicy, decyzją właściciela zakładu, zostali także przebadani.

Obecnie w województwie śląskim zabezpieczonych jest blisko 1100 łóżek w szpitalach I, II i III stopnia dla pacjentów podejrzanych oraz zakażonych koronawirusem. Na wczoraj (6.10.) po południu zajętych było 369 łóżek. Jeśli chodzi o ilość tzw. łóżek respiratorowych, tych jest 87, a zajętych 23.

Zabezpieczone są także miejsca w izolatorium w Ustroniu, których jest obecnie 168, a zajętych 39.

Komunikat ŚPWIS z dnia 07.10.2020 r.

– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej /ostatni raport: 5 204 / 4 797

– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 /ostatni raport: 271 / 268

– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 1 818 / 1 136

– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 409 177

– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767

– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 23 916 / 23 630

– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 21 430 / 21 294

– liczba zgonów /ostatni raport: 577 / 570

W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony.W szpitalu w Tychach zmarli: 81 – letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego i 84 – letnia kobieta z powiatu bielskiego. W szpitalu w Pyskowicach zmarła 64 – letnia kobieta z Gliwic. W szpitalu w Raciborzu zmarł 73 – letni mężczyzna z Rybnika. W szpitalu w Bytomiu zmarła 69 – letnia kobieta z Piekar Śląskich a w szpitalu w Częstochowie zmarli: 92 – letnia kobieta z Częstochowy i 83 – letni mężczyzna z Częstochowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj