Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Znów rośnie liczba pracujących cudzoziemców na Śląsku

Facebook Twitter

To dane przekazane przez ZUS na podstawie zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych. Na koniec sierpnia 2020 roku liczba ta wynosiła 57 tysięcy. To prawie o 6 tysięcy więcej niż w czerwcu. Wpływ na statystyki miała epidemia Covid-19.

Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o 4 877 osób. Pod koniec lutego wynosiła ona 59 tysięcy w naszym regionie, natomiast pod koniec kwietnia było ich mniej, bo 55 tysięcy. Na 30 sierpnia, liczba osób, które legalnie pracują i odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, wynosi 57 tysięcy.

Dane te wskazują na to, że zbliżamy się do tej sytuacji sprzed pandemii.

Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie

– wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Najwięcej osób przyjeżdżających do pracy w Polsce pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Największy wzrost liczby zarejestrowanych cudzoziemców w stosunku do czerwca odnotowujemy w przypadku obywateli Ukrainy. W województwie śląskim w sierpniu było ich około 5 tys. więcej niż w czerwcu. Wśród legalnie pracujących w województwie śląskim są też obywatele bardziej odległych krajów, jak m.in. te pochodzące z Ghany, Kuby, Jemenu, Zimbabwe czy Nepalu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj