Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rośnie liczba włamań do mieszkań w Cieszynie!

Facebook Twitter

Tylko we wrześniu odnotowano kilkanaście przypadków włamań do prywatnych domów i mieszkań w blokach. Złodzieje pukają do drzwi, a gdy nikt nie odpowiada, wyłamują zamki w drzwiach wejściowych lub tarasowych i szybko plądrują wnętrza, kradną biżuterię, gotówkę czy sprzęt elektroniczny. Dzieje się to zwykle w biały dzień, gdy domownicy są w pracy lub na zakupach.

Ostatnio do kradzieży doszło w blokach przy ulicy Bobka, Morcinka i Węgielnej w Cieszynie, a w miniony weekend  (29-30.09.) także w Wiśle przy ulicy Kopydło. Dlatego policja apeluje, aby zwracać uwagę na wszystkie nietypowe sytuacje: nieznany zaparkowany samochód czy obcych wypytujących o sprawy sąsiadów.

Jak uniknąć włamania do mieszkania?

Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolę w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw. „bezpieczne postawy”. To one przede wszystkim utrudniają włamywaczom typowanie mieszkania do włamania.

Policjanci radzą:

  • Nigdy nie zostawiaj kluczy w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
  • Wzmożenie czujności i zwracanie szczególnej uwagi na wszelkie obce osoby przebywające w pobliżu budynków, których zachowanie budzi podejrzenie oraz wszelkie obce pojazdy parkujące w rejonie posesji i na przyległym terenie.
  • Niezwłoczne telefoniczne informowanie policji (nawet anonimowe) o wszelkich tego rodzaju spostrzeżeniach na bezpłatny numer 997 (zapisywać numery rejestracyjne ewentualnych podejrzanych pojazdów i rysopisy podejrzanie zachowujących się osób).
  • Pozostawianie zapalonego światła przynajmniej w jednym z pomieszczeń wewnątrz budynku w przypadku nieobecności domowników (światło zapalone na zewnątrz przy nieoświetlonym wnętrzu może być wskazówką dla złodzieja, że w domu nikogo nie ma).
  • Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpieczajmy okna oraz drzwi balkonowe tak, aby nie można ich było z zewnątrz otworzyć.
  • Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakuj je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować. Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.
  • Stosujmy zróżnicowane systemy zabezpieczeń: kilka różnego typu zamków, alarmy.
  • Wszelkie informacje tego typu można kierować na bezpłatny, alarmowy numer telefonu 997 lub też na numer Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie 33 8516 200. Osoby zgłaszające mogą zachować anonimowość. Swoje spostrzeżenia można również zgłaszać dzielnicowemu lub za pomocą modułu „Powiadom nas” na stronie internetowej komendy w Cieszynie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj