Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rosyjska kuchnia i ćwiartka Szymborskiej. Biblioteka poleca książkowe nowości

Facebook Twitter

Biblioteka w Raciborzu zachęca do uzupełnienia przedświątecznych zapasów książkowych. Na półkach niecodzienne spojrzenie na Rosję, nowości od Kena Folletta i Harlana Cobena oraz wybór nadobowiązkowych lektur Wisławy Szymborskiej.

fot.mat.prasowe

Pięćdziesiąt imion deszczu – Asha Lemmie

Wspaniała, obejmująca kilka dziesięcioleci i tocząca się na różnych kontynentach epicka opowieść o więzach, która krępują, o więzach, które dają siłę, a także o tym, czym jest próba ich zerwania. Historia dojrzewania dwurasowej dziewczyny w powojennej Japonii, przyprawiająca o gniew, łzy, ale i radość, gdy Noriko ostatecznie wyzwala się z okowów uprzedzeń i tradycji.

Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem – Witold Szabłowski

Z tej książki dowiecie się, jak – i po co! – kucharz Stalina uczył kucharza Gorbaczowa śpiewać do drożdżowego ciasta. Dlaczego Nina, kucharka z wojny w Afganistanie, zmuszała się, by gotując, myśleć o czymś przyjemnym. Kto wygrał konkurs na najlepszą stołówkę z  tych, które powstały wokół Czarnobyla tuż po katastrofie. I dlaczego Breżniew nienawidził kawioru. Przeczytacie o kucharzu i testerze jedzenia Stalina, który toczył z nim nierówną walkę o życie swojej żony. Poznacie przepis na pierwszą zupę, która poleciała w kosmos. I na makaron z turkawkami, którym zajadał się ostatni car, Mikołaj.

Wieczne odpoczywanie – Wojciech Kuczok

Zbór najnowszych tekstów Wojciecha Kuczoka, które od dwóch lat ukazują się w „Przeglądzie”. Felietony to komentarz do współczesności opanowanej przez pandemię i dobrą zmianę. „W Polsce najpierw się dzwoni po księdza, potem po medyka, ostatnie namaszczenie jest ważniejsze niż reanimacja. Ksiądz polski się poczuwa w wielu wymiarach, ma dobre samo-poczuwanie – zadzwonisz, przyjedzie wyspowiadać, poda słowo boże na stan zapalny duszy, podepnie kroplówkę z wody święconej i dopomoże rozwiać wątpliwości, na kogo zagłosować.” [fragment książki]

Nie widzę przeszkód – Marcin Ryszka, Jakub Białek

Zdaję sobie sprawę, że jedna książka nie załatwi problemu. Ale jeśli dołoży do zbudowania pewnej normalności choćby małą cegiełkę, to dlaczego nie? Dzięki niniejszej lekturze poznacie niepełnosprawność od środka. Jej najdrobniejsze szczegóły. Jej wszystkie oblicza. (…) A przy tym – mam nadzieję! – parę razy się uśmiechniecie. Bo wierzcie mi – także niepełnosprawność może być źródłem przekomicznych historii.
Śmiech zamiast łez. Działanie zamiast rozkładania rąk. Prawda zamiast stereotypów.

fot.mat.prasowe

Nigdy – Ken Follett

Wielkie katastrofy zaczynają się od małych problemów, z którymi nie uporano się w porę.
Takich jak sploty okoliczności, w wyniku których w różnych miejscach świata wybuchają
– wydawałoby się, że niewielkie – konflikty między wojskami różnych państw. A chwilę później prezydent USA trzyma palec na guziku powodującym atak nuklearny. I nie jest to jedyny guzik na Ziemi, który może zniszczyć całą ludzką cywilizację.

Sceny z życia małżeńskiego – Ingmar Bergman

Literacki zapis słynnego filmu Ingmara Bergmana, w którym reżyser ukazał swoją znakomitą znajomość życia małżeńskiego i ludzkiej psychiki.
Marianne i Johan od dziesięciu lat są szczęśliwym małżeństwem. Żyją w zgodzie, prowadzą spokojne, mieszczańskie życie, wychowując dwójkę dzieci. Jednak z czasem w ich idealnym związku coś zaczyna się psuć. W relacjach pojawia się coraz więcej napięć, narasta wyobcowanie i niezrozumienie. Po latach zastajemy ich w zupełnie innej sytuacji. Każde inaczej poradziło sobie z kryzysem, a ze zgliszcz ich związku zaczyna się wyłaniać dwoje nowych ludzi.

Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel – Wisława Szymborska, Jacek Dehnel

Wybór ponadczasowy. Czyta wszystko. Od „Gimnastyki dla kobiet w  czasie ciąży i połogu” przez leksykony produktów spożywczych po „Historię Bliskiego Wschodu w starożytności”. O przeczytanych „dziełach” rozprawia w felietonach przez lata publikowanych na łamach prasy. Dowcipne, innym razem błyskotliwie złośliwe teksty w połączeniu ze słynnymi wyklejankami są intrygującym portretem Szymborskiej. Autorski wybór Jacka Dehnela uwydatnia ponadczasowość „Lektur nadobowiązkowych” Wisławy Szymborskiej, wciąż uderzająco aktualnych.

Mów mi Win – Harlan Coben

Tym razem w roli głównej Win, czyli Windsor Horne Lockwood III. Milioner i awanturnik, najlepszy kumpel Myrona Bolitara. Król życia, który zawsze dostaje to, co chce. Przed ponad dwudziestoma laty dziedziczka fortuny Lockwoodów, Patricia, została uprowadzona podczas napadu na rodzinną posiadłość. Przez wiele miesięcy przetrzymywano ją w chacie na pustkowiu. Patricii udało się uciec, ale jej oprawców nie schwytano, nie odzyskano również rodzinnych pamiątek, które zostały skradzione podczas porwania. Aż do teraz.

[Opisy książek pochodzą od wydawców]

Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie biblioteki oraz w katalogu bibliotecznym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj