Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rower za niepotrzebną odzież. Finał zbiórki w Knurowie

Facebook Twitter

Ponad 1600 kilogramów tekstyliów! "Ogromnym sukcesem zakończyła się akcja „Zrób porządek w szafie” w Knurowie"- pisze do nas Paulina, przysyłając wiadomość na formularz kontaktu DAJ ZNAĆ na www.radio90.pl. Efektem całego projektu było przekazanie roweru trójkołowego dla szkoły w Knurowie, który będzie służył do rehabilitacji, zajęć wychowania fizycznego i egzaminów na kartę rowerową.

mat.prasowe

Na czym polegała akcja?

Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły wrzucali niepotrzebną odzież do specjalnego kontenera, ustawionego na terenie szkoły. Po zakończonej zbiórce, fundacja Eco Textil odebrała zebraną odzież, która trafiła do sortowni – następnie niepotrzebne ubrania trafią do recyklingu lub dostaną drugie życie.

Celem akcji było zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na sprawę recyklingu odzieży, kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców oraz, oczywiście zbiórka niepotrzebnych ubrań, które otrzymają teraz „drugie życie”

– wyjaśnia Monika Lipnicka, prezes fundacji Eco Textil.

W zamian za zebraną odzież, placówka z Knurowa otrzymała trójkołowy rower rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnością.

Niepotrzebną odzież można wrzucać do specjalnych kontenerów

Do specjalnie oznaczonych pojemników można wrzucać niepotrzebną odzież, obuwie, dodatki, a także inne tekstylia. Wszystkie rzeczy są poddawane w 100% recyklingowi. Oddając odzież do odpowiednich kontenerów, dbamy o środowisko naturalne, gdyż mamy pewność, że ubrania nie trafią na wysypisko śmieci. Co ważne, część środków pochodzących z przetworzonej odzieży zasila konto fundacji Eco Textil, która pomaga osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Sprzęt rehabilitacyjny za darmo

Dzięki środkom pozyskanym z recyklingu odzieży, fundacja Eco Textil razem z partnerami prowadzi sieć ogólnopolskich wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego – w całej Polsce takich punktów jest już ponad 200, można w nich wypożyczać rowery trójkołowe, wózki, chodziki oraz kule. W wypożyczalni online dostępne są również łóżka rehabilitacyjne, osoba wypożyczająca pokrywa jedynie koszt przesyłki kurierskiej.

Wypożyczalnia sprzętu jest formą pomocy osobom niepełnosprawnym, ale również sposobem na podziękowanie wszystkim ludziom, którzy oddają niepotrzebną odzież do specjalnych pojemników. To dzięki środkom pochodzącym z recyklingu tekstyliów możemy udostępniać osobom niepełnosprawnym trójkołowe rowery, wózki, łóżka, kule i chodziki

– dodaje Monika Lipnicka z fundacji Eco Textil.

Podobna akcja „Zrób porządek w szafie” miała miejsce także w miejscowościach: Konstancin, Rychwał, Kalisz, Lublin i Stargard.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj