Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rowerem po koronie Zbiornika Racibórz? Tak, ale nie wszędzie

Facebook Twitter

Kto ma odpowiadać za jazdę rowerzysty po Zbiorniku Racibórz? Wody Polskie, zarządca obiektu, czy samorządy przez które biegnie ta inwestycja? Na razie tylko Miasto Racibórz podpisało porozumienie z właścicielem zbiornika.

Samorząd wydzierżawił od zarządcy zbiornika 4 km tras położonych administracyjnie na terenie Raciborza i poprowadzonych koroną zapory czołowej i lewobrzeżnej zbiornika przeciwpowodziowego.

Rozmowy z Wodami Polskimi trwały długo

– przyznaje Dawid Wacławczyk zastępca prezydenta Raciborza:

Dawid Wacławczyk: Półtorej roku temu, w marcu zeszłego roku rozpoczęliśmy od rozmów tutaj w Raciborzu z Wodami Polskimi. Troszeczkę nam zajęły, bardzo się cieszę, że już szczęśliwy finał.

Radio 90: Kto będzie teraz odpowiadał za bezpieczeństwo rowerzystów? Miasto Racibórz czy Wody Polskie na tym odcinku?

Dawid Wacławczyk: Miasto Racibórz w tym zakresie, że my sporządzamy plan ruchu drogowego dla tego odcinka, my tam będziemy musieli ustawić oznakowanie.

O potrzebie wykorzystania zbiornika dla celów rekreacyjnych mówiono jeszcze przed wybudowaniem zbiornika. Mówi Linda Hofman rzecznik prasowy Wody Polskie:

Linda Hofman: Mieliśmy taki zamysł, aby to przedsięwzięcie służyło jak najszerzej wszystkim mieszkańcom, dlatego też wykorzystanie dróg technicznych zbiornika, dróg serwisowych, których mamy wiele, było dla nas oczywistością pod kątem ścieżek rowerowych. Dlatego jest nam bardzo miło, że udało nam się zawrzeć stosowne porozumienie z gminą miasta Racibórz, za sprawą którego mieszkańcy mogą już zgodnie z prawem i bezpiecznie korzystać z 4-kilometrowego odcinka ścieżek rowerowych.

Kiedy rowerzyści będą mogli bezpiecznie poruszać się po zbiorniku Racibórz Dolny administrowanym przez inne gminy takie jak Krzyżanowice czy Lubomia?

Linda Hofman: Mamy nadzieję, że już wkrótce, natomiast zależy to od dobrej woli, od wspólnego postrzegania tych samych priorytetów, no i też możliwości, które stoją po stronach gmin. Jednak w tej kwestii Wody Polskie już nie będą zabierały głosu, pozostajemy otwarci na taką współpracę.

W kolejnych wiadomościach sprawdzimy czy samorządowcy są zainteresowani, aby rowerzyści jeździli po ścieżkach rowerowych wzdłuż zbiornika i jakie stawiają warunki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj