Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozbieżności z metrażem w mieszkaniach komunalnych w Wodzisławiu Śląskim

Facebook Twitter

Rozbieżności z metrażem w mieszkaniach komunalnych w Wodzisławiu Śląskim. Jak twierdzi stowarzyszenie Wodzisław 2.0, różnice mogą wynosić nawet 2,5 metra. Oznaczać to może, że mieszkańcy przez wiele lat płacili zbyt dużo za czynsz.

Mówi Kacper Bernacki z wodzisławskiego stowarzyszenia:

Około 10 takich pomiarów wykonaliśmy na tą chwilę, we wszystkich były rozbieżności na korzyść mieszkańca, metraż rzeczywisty był niższy niż metraż w umowie, za co mieszkaniec płacił, właściwie niektórzy mieszkańcy od początku od kiedy są najemcami lokali komunalnych płacili zawyżony czynsz w stosunku do rzeczywistego metrażu z którego korzystali, zgodnie z kodeksem cywilnym przysługuje im zwrot tych środków wraz z odsetkami.

Jak szacuje Bernacki, na 2300 mieszkań komunalnych zawyżony metraż może dotyczyć 70% lokali. Średnia kwota za ostatnie 6 lat może wynieść około 900 złotych na jedno mieszkanie:

Kacper Bernacki: Jeśli ta tendencja by się utrzymała, ta statystyka z tych 10 pierwszych pomiarów, to mamy około 1600 mieszkań, które miały zawyżony metraż w stosunku do rzeczywistego, jeśli przyjmiemy, że będzie utrzymywać się ta średnia 2,5 metra, to w tej chwili to jest zaokrąglając 5 zł za metr, czyli 12,5 na miesiąc mieszkaniec płacił za dużo- to jest 150 złotych rocznie, jeśli przyjmiemy zwykły wiek przedawnienia, to do 6 lal wstecz wraz odsetkami mieszaniec może takie środki uzyskać, czyli to średnio wychodzi około 900 złotych na rodzinę.

Prezydent Wodzisławia Śląskiego pytany w porannej rozmowie w Radio 90 o to czy wiedział, że w mieszkaniach komunalnych mogą występować rozbieżności z metrażem, odparł, że to problem znany od wielu lat. Gospodarz miasta zwraca uwagę, że zmiana metrażu może teraz przynieść zmiany w dodatkach mieszkaniowych.

Mieczysław Kieca: O tym, że mogą być dysproporcje, mieszkańcy Wodzisławia wiedzą od 20 lat, więc nie jest to żadna rzecz odkrywcza. W trakcie mojej kadencji zostało wydane polecenie o tym, żeby przygotować kontrolę metrażu i od lat wiele spraw jest wyjaśnianych, bo rzeczywiście rozbieżności były. Moja zastępczyni jest gotowa do rozmowy z każdym, takie rzeczy zawsze indywidualnie są prowadzone, czasami trzeba też pamiętać, że jeżeli zdarzało się zawyżenie, okazuje się, że rodzi to inne komplikacje, mianowicie czasami w tym momencie ten metraż zmniejszony może wpływać na przyznane dodatki mieszkaniowe.

Niewykluczone, że w tej sprawie mieszkańcy skierują do miasta pozew zbiorowy, wszystko zależy od skali problemu. Najbliższy pomiar mieszkania komunalnego w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się w sobotę (13.03.)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj