Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozbiórka Szarloty. Na jakim etapie jest ta sprawa?

Facebook Twitter

Blisko rok temu, w lutym 2017 roku, Adam Robakowski dyrektor kopalni zespolonych ROW zapowiedział, że hałda Szarlota w Rydułtowach zostanie rozebrana, by zlikwidować palący się na hałdzie kamień. Wywołało to falę protestów, zarówno mieszkańców jak i samorządowców, obawiających się, że wywóz 3 mln ton kamienia lokalnymi drogami będzie bombą ekologiczną, stanowiącą zagrożenie dla całego regionu.

Przeciwnicy rozbiórki zebrali 3 tysiące podpisów w tej sprawie, mimo to Polska Grupa Górnicza nie wycofała się z decyzji o możliwej rozbiórce hałdy. Co od tego czasu się zmieniło? Można się spodziewać, że temat wkrótce ponownie odżyje, bo nikt się nie wycofał. Firma dalej chce likwidować palący się na hałdzie kamień a mieszkańcy nie wyobrażają sobie, że samochody ciężarowe będą wywoziły go koło ich domów.

Na początku roku Polska Grupa Górnicza opublikowała wyniki pomiarów przeprowadzonych w rejonie zapożarowanej części hałdy. Wynika z nich, że intensywne zjawiska pożarowe, jakie zachodzą w hałdzie, stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi mogących przebywać w obrębie lub w bezpośrednim sąsiedztwie. Inwazyjne techniki gaśnicze, rozbiórka nasypów tylko zwiększy emisję pyłów. Dlatego też wywóz odpadów poza obszar zwałowiska praktycznie wyeliminuje kwestie ryzyka wystąpienia pożaru oraz związanych z tym uciążliwości.

Na razie władze Rydułtów nic nie wiedzą na temat ewentualnej rozbiórki – mówi Radio 90 sekretarz miasta Rydułtowy Krzysztof Jędrośka:

Cały raport dostępny na stronie Urzędu Miasta w Rydułtowach TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024