Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Rozbitkowie”. Wystawa plenerowa w Arboretum Bramy Morawskiej

Facebook Twitter

Przez cały październik w Arboretum Bramy Morawskiej można oglądać plenerową wystawę pod tytułem ROZBITKOWIE. To metalowe instalacje Czesława Podleśnego. Urodzony w Rybniku, obecnie mieszka i tworzy w Gdańsku, a jego prace wędrują po całej Europie. W lesie w raciborskiej Oborze stoją przy Stawie Szuwarowym, nad Zaczarowanym Ogrodem.

fot. www.raciborz.pl

Czesław Podleśny – urodzony 1959 r. w Rybniku, syn górnika, rzeźbiarz, rysownik, malarz, poeta. Uczył się w Liceum Antoniego Kenera w Zakopanem, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od trzydziestu czterech lat prezentuje swoje prace na międzynarodowym rynku sztuki.

fot. www.raciborz.pl

Poza dziesiątkami wystaw indywidualnych brał udział również w ponad stu wystawach zbiorowych. Uczestniczył w pięćdziesięciu międzynarodowych sympozjach artystycznych w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Francji, Rosji, Danii, Holandii, Anglii, Włoszech, Korei Południowej, USA, Turcji, Ukrainie, Finlandii, Hiszpanii. Jego prace znajdują się w Muzeach w Katowicach, Białej Podlaskiej, Wrocławiu, Penzie (Rosja), Seulu (Korea Południowa) oraz w kolekcjach prywatnych na całym Świecie. Nagradzany kulturalnymi stypendiami Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodami artystycznymi. Rezydent amerykańskich uczelni artystycznych: Maryland Institute College of Art., Clay Studio, Philadelphia, Tuscarora Pottery School, Nevada. Doktor sztuki.

fot. www.raciborz.pl

Twórca happenigów artystycznych: „Detronizacja”, „Muzyka maszyn”, „Płonące rzeźby”. Pomysłodawca, twórca i koordynator Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku. Obecnie wiceprezes Stowarzyszenia WL4 Przestrzeń Sztuki działającego w budynku Mleczny Piotr na terenie Stoczni Cesarskiej. Jego prace poza wystawami można zobaczyć na ekspozycjach stałych w gdańskim Office Island i przestrzeni publicznej Stoczni Cesarskiej oraz La an der Thaya w Austrii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj