Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozbudowa ścieżek rowerowych w Raciborzu

Facebook Twitter

Racibórz planuje rozbudowę ścieżek rowerowych, głównie tych łączących gminę Krzyżanowice z centrum miasta. Projekt trasy konsultowano w magistracie z oficerem rowerowym województwa śląskiego, Aleksandrem Kopią.

Fot. raciborz.pl

To pierwszy krok, by starać się o dofinansowanie na tę inwestycję:

Udało nam się pozyskać pozytywną opinię oficera rowerowego. Ta koncepcja, którą posiadamy z 2007 roku, została jeszcze nieco rozbudowana. Pojawiły się tam też nowe odcinki dróg no i najważniejsze, że chcemy również „zsieciować” te drogi, które pojawiają się na terenie gminy Racibórz i oczywiście te, które do gminy Racibórz prowadzą. Droga DK 45 jest bardzo ruchliwa i zależało nam na tym, aby mieszkańcy czy Bieńkowic czy Tworkowa mieli ułatwiony dojazd np. rowerowy do miasta i oczywiście w drugą stronę. Docelowo chcemy również skomunikować mieszkańców naszych dzielnic Suduł i Studzienna z centrum miasta w taki sposób, żeby bezpiecznie mogli docierać do centrum tak, gdzie można wykorzystać rower, bezpiecznie przemieścić się z i do domu

-mówi Michał Fita, zastępca prezydenta Raciborza.

Michał Fita, zastępca prezydenta Raciborza

Michał Fita podkreśla, że w urzędzie chcą, by rower był wykorzystywany przez mieszkańców do dwóch celów:

Pierwszy sposób to jest oczywiście ten turystyczno-rekreacyjny, gdzie ścieżki rowerowe mogą prowadzić nas gdzieś wśród pól i tak, jak tutaj ta polityka jest taka, że chce się tworzyć takie „cyklostrady”, gdzie będą długie, proste odcinki, gdzie nie będzie zbyt skomplikowanych podjazdów tak, aby rowerzysta mógł przemieszczać się na długie odległości, ale musimy też spojrzeć na rower jako na środek lokomocji taki, który może być wykorzystywany alternatywnie dla samochodów, dla komunikacji publicznej i tutaj trzeba na pewno dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom ruchu. Począwszy od pieszych po rowerzystów aż po kierowców pojazdów mechanicznych.

Budowa ścieżki rowerowej między Krzyżanowicami a Raciborzem będzie wspólnym projektem obu gmin: podział zadań i środków określi specjalne porozumienie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj