Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozczarowanie w Czerwionce-Leszczynach. Gmina nie zrealizuje wielu planowanych projektów

Facebook Twitter

Czerwionka-Leszczyny rozczarowana podziałem pieniędzy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gmina do programu zgłosiła aż 13 projektów o wartości 32 milionów złotych. Tymczasem otrzymała wsparcie tylko jednego.

Za 630 tysięcy złotych na zostać przeprowadzona termomodernizacja ośrodka zdrowia w Przegędzy.

Samorządowcy z Czerwionki-Leszczyn mieli nadzieję, że uda się pozyskać pieniądze między innymi na likwidację niskiej emisji na terenie zabytkowego osiedla familoków, wymianę oświetlenia na ekologiczne, czy rozwój zieleni miejskiej w Parku Furgoła. Po ogłoszeniu podziału pieniędzy Hanna Piórecka-Nowak rzecznik prasowa Urzędy Gmina i Miasta w Czerwionce-Leszczynach nie ukrywa rozgoryczenia:

To były bardzo ważne dla mieszkańców projekty, stawiano na projekty ekologiczne, natomiast otrzymaliśmy małe środki na termomodernizację ośrodka zdrowia w sołectwie Przegędza i tylko na ten projekt. Nie wiemy dlaczego akurat ten projekt został wybrany. Widzieliśmy też wypowiedzi premiera, który mówił, że w pierwszej kolejności te środki pójdą do gmin, które pozyskują mniej środków. Nie wiem czy mamy to traktować to jako komplement pod naszym adresem, że dobrze radzimy sobie w pozyskiwaniu środków, bo Czerwionka-Leszczyny tych środków pozyskuje dużo. Natomiast z 13 projektów wybrano jeden.

Niestety z większości planów będzie trzeba zrezygnować

– dodaje nasza rozmówczyni:

Wiadomo w jakiej kondycji finansowej są samorządy w czasie pandemii.  No trudno nam teraz sięgać do własnej kieszeni i wyciągać środki na tak duże zadania. Będziemy starali się pozyskiwać środki z innych źródeł. Rozczarowanie, bo mieliśmy apetyt na więcej.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w Leszczynach będzie remontowany wiadukt kolejowy. O te pieniądze zabiegało Starostwo Powiatowe w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj