Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozmowa w Radiu 90: Czy prezydent Rybnika zapłaci za strajk nauczycieli?

Facebook Twitter

Czy władze Rybnika zapłacą za strajk nauczycielom? O to Arkadiusz Żabka pytał w porannej rozmowie, prezydenta Piotra Kuczerę.

Prezydent Warszawy wspólnie z tamtejszą Radą Miasta podjął decyzję, że pieniądze zostaną w szkołach i dyrektorzy będą mogli w ciągu trzech miesięcy wypłacić je w dodatkach. W podobnym tonie wypowiadają się samorządy z Łodzi, Gdańska, Włocławka, czy Mysłowic. Czy na taki krok zdecydują się samorządowcy z Rybnika?

Na pewno będziemy szukać takich rozwiązań, które będą zgodne z prawem. To wymaga czasu.

Radio 90: Dlaczego prezydent Warszawy potrafi znaleźć takie rozwiązanie, a prezydent Rybnika nie?

Panie redaktorze ja myślę, że to kwestia wielkiej polityki też ma pewnie znaczenie. Nie jesteśmy stolicą Polski i być może dlatego prezydentowi Warszawy łatwiej składać pewnie deklarację. Ja mogę na tej antenie zapodać prawie wszystko, a potem będziemy się wycofywać, że region nam nie pozwala.

Radio 90: Jeżeli pojawi się taka furtka prawna, taka możliwość to będą te pieniądze?

Jeśli się pojawi taka możliwość to oczywiście zrobimy wszystko, żeby nauczyciele te pensje otrzymali.

Temat wynagrodzeń za strajk nauczycieli ma pojawić się we wtorek (16.04.) podczas posiedzenia Komisji Oświaty Rady Miasta Rybnika. Jej początek zaplanowano na godz. 17:30. Tymczasem mamy 9 dzień strajku nauczycieli. Egzaminy w szkołach podstawowych się odbywają, ciągle jednak nie wiadomo czy uda się przeprowadzić końcowe klasyfikacje i matury się odbędą:

Jeżeli strajk się będzie przedłużał, a zakładam, że może tak być to będzie problem i z klasyfikacją i z maturami. Nie jestem tu po to, aby siać panikę, ale po to by zachęcać do tego by szukać rozwiązań. Teraz każdy jest po stronie rządowej, a widzę determinację ze strony nauczycieli, ta determinacja jest moim zdaniem słuszna. Podejść do tych rozmów i stworzyć pewne nowe otwarcie. Mam nadzieję, że politycy, którzy są w tak zwanym pierwszym garniturze nie będą zajmowali krowami, świniami i dotacjami na nie, a pochylą się nad realnym problemem oświaty i wrócę tutaj wrócę z pewną upartością za związkiem miast polskich do rozmowy w jaki sposób finansować oświaty.

Cała poranna z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Z porannym gościem rozmawiał Arkadiusza Żabka.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021