Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozpoczął się sezon na kleszcze. Sprawdź jak się przed nimi chronić

Facebook Twitter

To temat, do którego wracamy co roku, gdy tylko za oknem robi się cieplej, mowa tu o kleszczach. Zamieszkują one nie tylko lasy, ale również nasze ogrody. Obawiają się ich wszyscy, ponieważ mogą przenosić m.in. boreliozę. Czy wiesz jak postępować, gdy ukąsi kleszcz? 

fot.JerzyGorecki/pixabay

Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne?

Kleszcze zimą zapadają w sen. Budzą się do życia dopiero na przełomie marca i kwietnia, gdy temperatura wzrasta powyżej 5-10 stopni Celsjusza. Kleszcze mogą zagrażać nam cały rok jednak ich aktywność zwiększa się w maju i czerwcu oraz na przełomie września i października.

Gdzie występują kleszcze?

Krąży powszechna opinia, że kleszcze zamieszkują korony drzew i skaczą na przechodzących pod nimi żywicieli. Jak jest naprawdę? Potrafią wejść na 150 centymetrowy pień, jednak nie jest to ich stałe miejsce zamieszkania. Częściej spotkamy je w trawie, niskich zaroślach, na krzewach. Chętnie zamieszkują obrzeża lasów, łąki czy błonia nad stawami. Warto wiedzieć, że preferują one paprocie, bez czy leszczynę. Unikają bezpośredniego słońca, lubią wilgotne miejsca.

Uważaj na kleszcze!

Najczęstszymi miejscami, które wybierają kleszcze na naszym ciele, są te, gdzie nasza skóra jest najdelikatniejsza:

  • za uszami
  • zgięcia stawów
  • pachwiny
  • fałdy skórne
  • granica włosów

Kleszcze nie tylko atakują ludzi. Są na nie narażone także nasze psy i koty. Dlatego pamiętajmy, aby sprawdzać również ich skórę. Choroby jakie mogą przenosić kleszcze to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza, na naszej skórze często pojawia się rumień. Występuje on nawet do kilku tygodniu po ugryzieniu. Pamiętajmy, aby każdy z niepokojących objawów konsultować z lekarzem!

fot.pixabay.com

Ogranicz ryzyko kontaktu z kleszczem

  • noś długie spodnie (nogawki należy wpuścić do skarpetek) i koszule z długim rękawem,
  • stosuj preparaty odstraszające, zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj